Naršymo kelias

Apsipirkti ramia širdimi - 05/12/2011

Rankos paspaudimas prie teisės knygų lentynos © istockphoto.com/John Keith

Priėmus naujas priemones prekes ir paslaugas Europos Sąjungoje perkantys vartotojai ginčus su prekybininkais galės spręsti greičiau, paprasčiau ir pigiau.

2010 m. kas penktas Europos vartotojas pirkdamas prekių ir paslaugų bendrojoje rinkoje patyrė problemų. Liko neišspręsta ginčų už maždaug 0,4 % ES BVP.

Dabar Europos Sąjunga nori užtikrinti, kad kiekvienas vartotojas, kad ir ką, kur ir kaip (internetu ar ne internetu) pirktų, turėtų galimybę kylančius ginčus su prekybininkais spręsti neteismine tvarka.

Sistemai tapus veiksmingesnei ir skaidresnei, vartotojų pasitikėjimas turėtų išaugti. Tai turėtų paskatinti pirkėjus aktyviau ieškoti geresnių pasiūlymų visoje Europos Sąjungoje, o dėl to didėtų konkurencija ir augtų ekonomika.

Ginčų dėl sutarčių sprendimas

Siūloma English, kad visi vartotojai galėtų naudotis alternatyvaus ginčų sprendimo mechanizmu, t. y. prašyti, kad neutrali trečioji šalis pasiūlytų sprendimą arba tarpininkautų tarp vartotojo ir prekybininko. Numatoma, kad sudarius sąlygas visiems vartotojams naudotis šiuo mechanizmu, jie kasmet sutaupytų 22,5 mlrd. eurų.

Arbitrai turės atitikti tam tikrus kokybės kriterijus, o ginčus išspręsti per 90 dienų. Įmonės turės pranešti vartotojams, kurie arbitrai galėtų spręsti ginčus dėl sutarčių, jei tokių ginčų kiltų.

Elektroninis ginčų sprendimas

Kitas variantas vartotojams – pasinaudoti elektroninio ginčų sprendimo sistema. Procedūra panaši į alternatyvaus ginčų sprendimo procedūrą, tačiau viskas daroma internetu. Ketinama sukurti Europos ginčų elektroninio sprendimo platformą, kuria naudodamiesi vartotojai ir prekybininkai spręstų ginčus, susijusius su tarptautiniais e. prekybos sandoriais.

Vartotojų skundai per šią elektroninę platformą bus automatiškai siunčiami kompetentingam nacionaliniam arbitrui, kuris tada turės padėti rasti sprendimą per 30 dienų.

Tolesni veiksmai

Europos Parlamentas ir ES Taryba įsipareigojo priimti pasiūlymus iki 2012 m. pabaigos. Kai pasiūlymai bus patvirtinti, ES vyriausybės Alternatyvaus ginčų sprendimo direktyvą turės įgyvendinti per 18 mėn. Taigi kokybiška alternatyvaus ginčų sprendimo sistema visoje Europoje turėtų būti galima naudotis nuo 2014 m. antrojo pusmečio.

Dar po šešių mėnesių, 2015 m. pradžioje, turėtų pradėti veikti Europos ginčų elektroninio sprendimo platforma.

Plačiau apie vartotojų ginčų sprendimą English

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos