Cesta

Naše budoucnost závisí na tom, zda se naučíme efektivně využívat dostupné zdroje. Níže najdete pár tipů.

Naše současné konzumní chování má svou cenu. Dostupné zdroje se tenčí, a naše budoucí prosperita je tak ohrožena.

Omezené zdroje naší planety využíváme mnohem rychleji, než se mohou obnovit. Zásoby nerostných surovin, kovů, energie, ryb, dřeva, vody, úrodné půdy i dalších přírodních zdrojů se zmenšují.

Efektivní využívání zdrojů kromě jiného předpokládá, že se dostupné zdroje naučíme využívat udržitelným způsobem, a snížíme tak náš dopad na životní prostředí. Tím, že budeme činit rozumné volby a změníme své spotřební návyky, můžeme zajistit dobrou kvalitu života pro sebe i budoucí generace. Nejde nutně o menší spotřebu, jde o její přizpůsobení reálným možnostem.

Co můžeme udělat a jak?

Co se týče našeho životního stylu, největší dopad (přibližně 80 %) na životní prostředí má bydlení, doprava a stravování. Hlavní pozornost proto musíme věnovat těmto oblastem.

Musíme změnit své spotřební návyky. Zdroje bychom měli využívat uvážlivě, pokud možno je recyklovat, přiřadit hodnotu těm zdrojům, kterou nejsou doposud oceněné, a používat takové alternativy, které neznečišťují životní prostředí.

Znamená to, že musíme přehodnotit své zvyky, tázat se více po původu zboží (odkud pochází a z čeho je vyrobeno), neplýtvat, činit rozhodnutí beroucí v úvahu udržitelnost, číst důkladně etikety na zboží, recyklovat a respektovat přírodní danosti.

Začít můžeme u každodenních věcí

Pokud budeme jíst o trochu méně masa a mléčných výrobků, přispějeme k lepší ochraně biologické rozmanitosti a ulevíme zemědělské půdě. Zkuste přestat plýtvat potravinami – nakupujte uvážlivěji a spotřebovávejte i zbytky.

Doma můžete šetřit energii i tak, že zamezíte průvanu a správně nastavíte termostat. A pokud si musíte každý rok kupovat nový model mobilu, zlikvidujte ten starý správným způsobem, protože obsahuje vzácné kovy, které lze recyklovat.

Nebude to možná vždy lehké, ale v této chvíli máme ještě na vybranou. Jak se k tomu postavíte vy: budete tento problém řešit později nebo začnete žít s ohledem na efektivnější využívání zdrojů již dnes?

Další tipy, jak využívat zdroje rozumně

Co dělá pro účinné využívání zdrojů EU

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy