Navigācijas ceļš

Eiropas parauga pārdošanas līgums atvieglos iepirkšanos citā valstī - 14/10/2011

Divas rokas sasveicinās, vienai no tām sniedzoties no klēpjdatora ekrāna © iStock/Brian Jackson

Vienoti fakultatīvi pārdošanas noteikumi atvieglos pārrobežu tirdzniecību un samazinās izdevumus uzņēmumiem, taču patērētāji iegūs lielākas izvēles iespējas un aizsardzību.

Pēdējo 20 gadu laikā Eiropas vienotais tirgus ir iedzīvotājiem sagādājis daudzas priekšrocības — no zemākām aviobiļešu cenām līdz izdevīgākiem mobilo sakaru viesabonēšanas tarifiem. Tomēr pārrobežu tirdzniecībā joprojām pastāv šķēršļi, piemēram, atšķirības dažādu ES valstu likumos par tirdzniecību.

Eiropas uzņēmējus biedē sarežģītais un dārgais process, kurā jāpieskaņojas šīm atšķirībām, un rezultātā viņu apgrozījums zaudē vismaz 26 miljardus eiro gadā.

Ierosinātais Eiropas pārdošanas līgums DeutschEnglishfrançais likvidētu šo šķērsli, atvieglotu pārrobežu tirdzniecību un dotu pircējiem lielākas izvēles iespējas, zemākas cenas un vienlīdz augstu patērētāju tiesību aizsardzības līmeni visās ES valstīs.

Piemēram, klienti, kas būtu iegādājušies bojātu preci, varētu izvēlēties, kādu kompensāciju saņemt. Viņi varētu izbeigt līgumu un saņemt atpakaļ naudu, pieprasīt aizvietot bojāto mantu, saremontēt to vai saņemt atpakaļ daļu maksājuma.

Šādi tiesiskās aizsardzības līdzekļi būtu pieejami arī patērētājiem, kas par maksu internetā lejupielādējuši mūziku, filmas, programmatūru un citu digitālo produkciju.

Pašlaik 44 % eiropiešu English atzīst, ka neiepērkas ārzemēs tāpēc, ka viņiem nav skaidrs, kādas ir viņu tiesības.

Tirdzniecības veicināšana

Jaunie noteikumi neaizstās valstu likumdošanu, lai gan valstis var arī paredzēt to piemērošanu valsts līmenī. Noteikumi vienīgi ļaus uzņēmumiem fakultatīvi izvēlēties šos līgumnoteikumus, ja tie pārdos preci citās ES valstīs. Līguma noteikumi būs spēkā tikai tad, ja pārdevējs tos piedāvās un pircējs piekritīs to piemērošanai.

Pārdevēji, kas piedāvās vienoto pārdošanas līgumu, būs ieguvēji, jo viņiem vairs nevajadzēs panākt atbilstību dažādu valstu tiesību sistēmām, tādējādi samazinot izmaksas.

Pašlaik uzņēmumiem, kas produkciju vēlas pārdot citur ES, var būt jāpielāgojas līdz pat 26 dažādām līgumtiesību sistēmām, jātulko likumu teksti un jānolīgst juristi, kas vidēji izmaksā 10 tūkstošus eiro katrā tirgū. Tīmekļa vietņu pielāgošana var izmaksāt vēl vidēji 3000 eiro.

Apsekojuma Englishfrançais rezultāti liecina, ka 71 % Eiropas uzņēmumu labprāt izmantotu vienotus Eiropas līgumnoteikumus, pārdodot produkciju patērētājiem citā ES valstī, ja vien šādi noteikumi pastāvētu.

Turpmākā gaita

Priekšlikums tagad jāapstiprina ES valstīm un Eiropas Parlamentam, kas šogad balsojumā jau paudis savu atbalstu.

Vairāk par līgumtiesībām

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites