Cesta

Za nejčistší vodou na Kypr a do Chorvatska - 28/07/2011

Pláž na Kypru © EU

Skoro ve všech přímořských i vnitrozemských letoviscích v Evropě je voda dostatečně čistá na to, aby se v ní dalo koupat. Nicméně její kvalita se oproti loňsku mírně zhoršila.

Jedete v létě k moři?

Nemusíte si dělat starosti: 92 % pláží v EU splňují požadavky na čistotu vody. To samé platí i pro 90 % řek a jezer.

Výsledky každoroční zprávy o kvalitě vod ke koupání English , kterou zpracovává Evropská agentura pro životní prostředí, se opírají o analýzu vzorků odebíraných pravidelně z více než 21 000 míst ke koupání u moře i ve vnitrozemí Evropy.

Chcete znát kvalitu vody v místě, kde se rádi koupete?

  • Díky Evropskému systému informací o vodě (WISE) ελληνικά se můžete podívat se na interaktivní mapu s údaji o kvalitě vody v jednotlivých lokalitách.
  • Na internetových stránkách Eye on Earth français můžete informovat ostatní, jak kvalitní je voda v místě, kam se chodíte koupat.
  • Prohlédněte si také nové symboly English , kterými se označují jednotlivé kategorie vod ke koupání.

Analýza vody v roce 2010

Minulý rok se pravidelně odebíraly vzorky z více než 21 000 přímořských a vnitrozemských míst ke koupání v celé Evropě. Voda se testovala zejména na přítomnost škodlivých znečišťujících látek a bakterií (např. E. coli).

I když celkově splnilo minimální požadavky EU na kvalitu méně míst než v roce 2009, několik zemí se mohlo pochlubit mimořádně dobrými výsledky.

Země s nejlepšími výsledky

Mezi země, ve kterých kontrola v roce 2010 ukázala nejlepší výsledky, patřil Kypr, kde bylo 100 % míst označeno jako vynikající, následovalo Chorvatsko (97,3 %) a Malta (95,4 %).

V České republice splňovalo požadavky na kvalitu 86,6 % míst, což je o 4,8 % méně než v předchozím roce.

Evropská agentura pro životní prostředí vyzvala státy EU, aby zlepšení kvality vody ke koupání věnovaly více pozornosti.

Informace o kvalitě vody ke koupání ve vašem regionu English

Více informací o kvalitě vody a životním prostředí English

Cestujeme po Evropě 2011-2012

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy