Navigačný riadok

Hračkársky vláčik © istock/mammamaart

Vďaka systému Rapex sa do predaja dostáva menej nebezpečných výrobkov.

V roku 2010 zakázali príslušné orgány rekordných 2 244 nebezpečných výrobkov - o 13 % viac v porovnaní s rokom 2009. Tieto výrobky sa nesmeli uviesť na trh alebo boli stiahnuté z predaja a zákazníci ich mohli vrátiť.

Na čele zoznamu zakázaných výrobkov je oblečenie a textil (32 %), po ktorých nasledujú hračky (25 %), motorové vozidlá (9 %), elektrické spotrebiče (8 %), výrobky určené na starostlivosť o deti a detské športové vybavenie (4 %).

Ako sa uvádza vo výročnej správe DeutschEnglishfrançais o systéme rýchleho varovania o nebezpečných nepotravinových výrobkoch za rok 2010, nárast počtu zakázaných výrobkov svedčí o jeho vyššej účinnosti. Systém, ktorý spravuje Európska komisia, funguje ako sieť informácií o nebezpečných výrobkoch, ktoré si vymieňajú vnútroštátne regulačné orgány.

Rozvoj spolupráce

Počet nebezpečného oblečenia a textilu sa oproti roku 2009 zvýšil čiastočne vďaka spolupráci medzi deviatimi krajinami, ktoré vykonávali bezpečnostnú kontrolu zaťahovacích šnúrok na detskom oblečení.

Jedenásť krajín takisto spolupracovalo na náhodnej kontrole ochranných prilieb DeutschEnglishfrançais , ktoré používajú lyžiari, snoubordisti, cyklisti, skejtbordisti, korčuliari na kolieskových korčuliach, jazdci na koňoch a deti.

Zistilo sa, že 63 % z 367 kontrolovaných prilieb nemalo požadované označenie, varovanie alebo návod na použitie. Zo 40 prilieb, ktoré boli vybrané na ďalšie testovanie, takmer polovica nesplnila minimálne bezpečnostné normy.

Lepší dohľad

Regulačné orgány by mohli odhaliť viac nebezpečných výrobkov vďaka novým usmerneniam a revidovanej metóde posudzovania rizík. Systém Rapex bol rozšírený, aby mohol zahŕňať profesionálne výrobky a širší rozsah rizík - pre bezpečnosť a zdravie pri práci, životné prostredie a verejnú bezpečnosť.

Bezpečnosť na prvom mieste

Právne predpisy o bezpečnosti výrobkov sa zameriavajú na odstraňovanie bezpečnostných rizík na čo najnižšom stupni. Spoločnosti musia už od začiatku vylúčiť bezpečnostné riziká, skontrolovať výrobky pred ich odoslaním z továrne a hlásiť akékoľvek problémy. V minulom roku sa zvýšilo využitie špeciálneho systému rýchleho varovania pre podniky o 200 %.

Tento dôraz na bezpečnosť zároveň znamená užšiu spoluprácu s medzinárodnými obchodnými partnermi, a to najmä s Čínou. Na výrobky z tejto krajiny sa vzťahuje 58 % varovaní v systéme Rapex.

Ďalšie zlepšenia

Po skončení verejnej konzultácie, ktorá prebiehala v roku 2010, Komisia v súčasnosti skúma možné vylepšenia právnych predpisov v oblasti bezpečnosti výrobkov.

Do systému Rapex sú zapojené všetky členské štáty EÚ spolu s Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom. Na ostatné výrobky, ako sú potraviny a krmivo, lieky a lekárske prístroje, dohliadajú iné osobitné systémy rýchleho varovania podobné Rapexu.

Viac o ochrane spotrebiteľov English

Webová lokalita systému Rapex English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy