Ścieżka nawigacji

Rapex chroni konsumentów - 16/05/2011

Pociąg z klocków © istock/mammamaart

Dzięki systemowi ostrzegania RAPEX do UE trafia mniej produktów niebezpiecznych.

W 2010 roku wycofano z rynku rekordową liczbę 2 244 niebezpiecznych produktów − czyli o 13 proc. więcej niż w roku 2009.

Wprowadzone zakazy dotyczyły między innymi odzieży i tekstyliów (32 proc.), zabawek (25 proc.), pojazdów silnikowych (9 proc.), urządzeń elektrycznych (8 proc.) oraz akcesoriów dziecięcych i sprzętu dla dzieci (4 proc.).

Ze sprawozdania za rok 2010 DeutschEnglishfrançais wynika, że wzrost liczby produktów zabronionych świadczy o skuteczności unijnego systemu szybkiego informowania o produktach niebezpiecznych. System, którym zarządza Komisja, przekazuje odpowiednim organom krajowym informacje o takich produktach.

Ściślejsza współpraca

W porównaniu z rokiem 2009 wzrosła liczba produktów niebezpiecznych w kategorii wyroby tekstylne i odzież, między innymi w związku z tym, że dziewięć państw wspólnie przeprowadziło kontrole bezpieczeństwa dotyczące pasków i sznurków ściągających w odzieży dziecięcej.

W kontrolach dotyczących kasków DeutschEnglishfrançais używanych przez osoby dorosłe i dzieci podczas jazdy na nartach, snowboardzie, rowerze, deskorolce, rolkach i podczas jazdy konnej uczestniczyło jedenaście krajów.

Okazało się, że w przypadku 63 proc. spośród 367 przebadanych kasków nie zostały spełnione wymogi w zakresie etykietowania, ostrzeżeń lub instrukcji. 18 spośród 40 kasków, które zostały poddane bardziej szczegółowym testom, nie spełniało podstawowych norm bezpieczeństwa.

Lepszy nadzór

W wykrywaniu produktów niebezpiecznych krajowym urzędom pomogły również nowe wytyczne oraz ulepszona metoda oceny ryzyka. Zakres działania systemu Rapex poszerzono o nowe kategorie produktów (produkty profesjonalne) oraz zagrożeń (dla środowiska, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa publicznego).

Bezpieczeństwo u źródła

To zasadniczy element unijnych przepisów w sprawie bezpieczeństwa produktów. Producenci muszą już od początku monitorować zagrożenia dla bezpieczeństwa, kontrolować towary, zanim te opuszczą fabrykę, oraz powiadamiać o wszelkich problemach. W zeszłym roku wykorzystanie aplikacji Rapex dla firm wzrosło o 200 proc.

Dbałość o bezpieczeństwo oznacza również ściślejszą współpracę z partnerami handlowymi na świecie, a zwłaszcza z Chinami, z którymi związanych jest 58 proc. trafiających do systemu zgłoszeń.

Dalsze działania

W następstwie konsultacji społecznych przeprowadzonych w 2010 roku Komisja rozważa wprowadzenie zmian do unijnych przepisów w sprawie bezpieczeństwa produktów.

W systemie uczestniczą wszystkie kraje UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia. O bezpieczeństwie innych produktów, takich jak żywność, pasze, produkty farmaceutyczne i sprzęt medyczny, kraje UE są informowane za pośrednictwem innego, lecz podobnego systemu.

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa konsumentów English

Strona systemu RAPEX English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki