Navigācijas ceļš

RAPEX patērētāju aizsardzībai - 16/05/2011

Rotaļu vilcieniņš © istock/mammamaart

Pateicoties ES ātrās brīdināšanas sistēmai RAPEX, patērētāju rokās nokļūst mazāk bīstamu ražojumu.

Pērn Eiropā aizliedza izplatīt, no apgrozības izņēma vai pēc pārdošanas patērētājiem atsauca veselus 2244 nedrošus preču veidus. Tas ir jauns rekords, kas par 13 % pārsniedz 2009. gada rādītājus.

Galveno vietu bīstamo ražojumu klāstā ieņem apģērbs un tekstilizstrādājumi (32 %), tiem seko rotaļlietas (25 %), automašīnas (9 %), elektroierīces (8 %), bērnu preces un bērnu aprūpes priekšmeti (4 %).

Aizliegto preču skaita palielināšanās liecina, ka arvien labāk darbojas ES ātrās ziņošanas tīkls par bīstamām patēriņa precēm, teikts 2010. gada ziņojumā DeutschEnglishfrançais . Šajā tīklā, ko vada Komisija, valstu regulētājiestādes apmainās ar informāciju par bīstamām precēm.

Labāka sadarbība

Bīstamo apģērbu un tekstilizstrādājumu skaits kopš 2009. gada ir palielinājies, to daļēji var izskaidrot ar sadarbību, kas izvērtusies starp 9 valstīm par auklām un savelkamām detaļām bērnu apģērbā.

Savukārt 11 valstis iesaistījās sadarbībā, kas izpaudās kā izlases veida pārbaudes ķiverēm DeutschEnglishfrançais , ko izmanto kalnu slēpotāji, snovbordisti, riteņbraucēji, skrituļdēļu un skrituļslidu lietotāji, jātnieki un bērni.

Atklājās, ka 63 % no pārbaudītajām 367 ķiverēm neatbilst prasībām par marķējumu, brīdinājumiem vai norādījumiem. No 40 ķiverēm, ko atlasīja papildu testēšanai, 18 neatbilda drošības standartu minimumam.

Labāka uzraudzība

Jaunas vadlīnijas un pārskatīta riska novērtēšanas metodika palīdzēja regulatoriestādēm atrast vairāk bīstamu preču. RAPEX darbība tika paplašināta, iekļaujot arī profesionālai lietošanai domātus izstrādājumus un vairāk apdraudējuma veidu — attiecībā uz vidi, drošību un veselības aizsardzību darbā, kā arī sabiedrības drošību.

Drošībā no paša sākuma

ES tiesību aktos par preču drošumu viens no galvenajiem aspektiem tagad ir drošuma koncepcijas iestrādāšana jau ražošanas posmā. Uzņēmumiem no paša sākuma jānoskaidro drošuma apdraudējums, ražojumi jāpārbauda, pirms tos aizved no rūpnīcas, un jāziņo par problēmām. Pērn trīsreiz vairāk izmantoja īpašo ātrās brīdināšanas sistēmu uzņēmumiem.

Uzsvars uz drošību nozīmē arī ciešāku sadarbību ar starptautiskajiem tirdzniecības partneriem, piemēram, Ķīnu, no kuras nāk 58 % preču, par kurām ziņots RAPEX.

Vairāk uzlabojumu

Pēc 2010. gadā veiktās sabiedriskās apspriešanas Komisija tagad pēta iespējas, kā aktualizēt ES tiesību aktus par patēriņa preču drošumu.

Sistēmā RAPEX piedalās visas ES valstis, kā arī Īslande, Lihtenšteina un Norvēģija. Uz tādiem ražojumiem kā cilvēku un dzīvnieku pārtika, zāles un medicīnas ierīces attiecas īpašas ziņošanas sistēmas, kas līdzinās RAPEX.

Vēl par patērētāju drošību English

RAPEX tīmekļa vietne English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites