Naršymo kelias

RAPEX - vartotojų apsaugai - 16/05/2011

Žaislinis traukinys © istock/mammamaart

ES skubaus įspėjimo tinklas "Rapex" užkerta pavojingiems produktams kelią pas vartotojus.

2010 m. Europos rinkai uždrausta teikti, iš jos pašalinta arba Europos vartotojų paprašyta grąžinti rekordiškai daug nesaugių produktų - 2244. Tai 13 % daugiau nei ankstesniais metais.

Tarp uždraustų gaminių daugiausia buvo drabužių ir tekstilės gaminių - 32 %, po to - žaislų (25 % ), motorinių transporto priemonių (9 %), elektros prietaisų (8 %) ir vaikų priežiūros prekių bei vaikams skirtos įrangos (4 %).

Metinėje 2010 m. ataskaitoje DeutschEnglishfrançais teigiama, kad vis didėjantis uždraudžiamų rinkai teikti prekių kiekis liudija apie vis geresnį ES greito įspėjimo apie pavojingus ne maisto produktus tinklo veikimą. Tinklas, už kurio veiklą atsakinga Europos Komisija, valstybių narių reguliavimo įstaigoms teikia informaciją apie pavojingas prekes.

Geresnis bendradarbiavimas

Nuo 2009 m. nustatyta daugiau pavojingų drabužių ir tekstilės gaminių. Iš dalies taip įvyko dėl devynių šalių bendradarbiavimo tikrinant vaikų drabužiuose naudojamų kordų ir užtraukimo virvelių saugumą.

Be to, vienuolika šalių bendradarbiavo atliekant kalnų slidininkų, snieglentininkų, dviratininkų, riedlentininkų, riedutininkų, jojikų ir vaikų šalmų patikras vietose DeutschEnglishfrançais .

Jos nustatė, kad 63 % iš 367 patikrintų šalmų neturėjo reikalaujamų etikečių, įspėjimų ar instrukcijų. Iš 40 tolesniems bandymams atrinktų šalmų 18 neatitiko minimalių saugos reikalavimų.

Geresnė priežiūra

Daugiau pavojingų produktų reguliavimo institucijoms pavyko aptikti ir dėl naujų gairių ir atnaujintos rizikos vertinimo metodikos. "Rapex" buvo išplėstas, jo kompetencijai priskirta profesionalams skirtų produktų bei platesnė rizikos sritis - aplinka, darbuotojų sveikata ir saugumas bei viešasis saugumas.

Sauga nuo pat pradžių

"Pirmosios grandies sauga" tapo vienu iš ES produktų saugos teisės aktų dėmesio centrų. Įmonės nuo pat pradžių turi nustatyti riziką, patikrinti produktus prieš išvežant juos iš gamyklos ir pranešti apie bet kokius nesklandumus. Skirtinės greito įspėjimo sistemos verslui naudojimas pernai išaugo 200 %.

Toks padidintas dėmesys saugai taip pat reiškia, kad reikia artimiau bendradarbiauti su tarptautiniais prekybos partneriais, visų pirma Kinijoje. Pranešimai apie nesaugius šios šalies gaminius sudaro 58 % visų "Rapex" įspėjimų.

Daugiau patobulinimų

Po 2010 m. atliktų viešų konsultacijų Europos Komisija tiria, kaip būtų galima atnaujinti ES produktų saugos teisės aktus.

Visos ES šalys, kartu su Islandija, Lichtenšteinu ir Norvegija, dalyvauja "Rapex". Apie kitus produktus, pvz., maisto produktus ir pašarus, vaistus ir medicinos prietaisus, informuojama pasitelkus kitas specialiai tam skirtas sistemas, panašias į "Rapex".

Daugiau apie vartotojų saugą English

"Rapex" interneto svetainė English

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos