Cesta

Lepší ochrana spotřebitelů díky síti Rapex - 16/05/2011

Vláček na hraní © istock/mammamaart

Díky evropské síti pro včasnou výměnu informací Rapex se do prodeje dostává méně nebezpečných výrobků.

V roce 2010 bylo na evropském trhu zakázáno či z něj staženo rekordních 2 244 nebezpečných výrobků, což je o 13 % více než v předchozím roce.

Největší podíl (32 %) tvořily oděvy a textilní výrobky, dále pak hračky (25 %), motorová vozidla (9 %), elektrické spotřebiče (8 %) a výrobky pro péči o dítě a dětské vybavení (4 %).

Podle výroční zprávy za rok 2010 DeutschEnglishfrançais je zvyšující se počet zakázaného zboží důkazem toho, že se neustále zvyšuje účinnost evropského systému, který včas varuje před nebezpečnými výrobky nepotravinového charakteru. Subjekty zapojené do této sítě (vnitrostátní regulační orgány), kterou řídí Evropská komise, se na tyto výrobky vzájemně upozorňují.

Lepší spolupráce

Počet odhalených nebezpečných oděvních a textilních výrobků vzrostl oproti roku 2009 také díky spolupráci mezi devíti zeměmi v oblasti bezpečnostních kontrol šňůrek a šněrovadel na dětském oblečení.

Jedenáct zemí zase spolupracovalo při namátkových kontrolách přileb DeutschEnglishfrançais , jež používají lyžaři, snowboardisté, cyklisté, skateboardisté, jezdci na kolečkových bruslích a na koních a děti.

Zjistilo se, že 63 % z 367 kontrolovaných přileb nemělo požadované označení, varování či návod k použití. Ze 40 přileb, které byly vybrány k dalšímu testování, 18 nesplňovalo minimální bezpečnostní normy.

Lepší dohled

Regulační orgány mohly odhalit více nebezpečných výrobků také díky novým pokynům a revidované metodě posuzování rizik. Systém Rapex byl rozšířen, aby mohl zahrnout i profesionální výrobky a širší škálu rizik - pro životní prostředí, bezpečnost práce a pro veřejnou bezpečnost.

Bezpečnost na prvním místě

Právní předpisy EU v oblasti bezpečnosti výrobků se nyní soustřeďují zejména na odstraňování bezpečnostních rizik přímo u zdroje. Firmy musí odhalovat bezpečnostní rizika již na začátku výrobního procesu, kontrolovat výrobky před expedicí z továrny a hlásit jakékoli problémy. V loňském roce vzrostlo využití speciálního systému včasné výměny informací pro podniky o 200 %.

Tento důraz na bezpečnost také znamená, že EU úzce spolupracuje s mezinárodními obchodními partnery, zejména s Čínou, jejíž produktů se týká 58 % varování v síti Rapex.

Další zlepšení

Po skončení veřejné konzultace, která probíhala v roce 2010, zkoumá nyní Evropská komise možnosti, jak by se daly vylepšit evropské předpisy v oblasti bezpečnosti výrobků.

Do sítě Rapex jsou zapojeny všechny země Unie spolu s Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem. Na ostatní výrobky, jako jsou potraviny, krmivo, léky či zdravotnické vybavení, dohlíží jiné speciální systémy včasné výměny informací, podobné Rapexu.

Další informace týkající ochrany spotřebitele English

Internetové stránky systému Rapex English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy