Navigačný riadok

Technológie menia tvár zdravotníctva - 11/05/2011

Lekárova ruka so stetoskopom vychádzajúca z obrazovky prenosného počítača © istock/Brian Jackson

Informačné a komunikačné technológie šetria finančné zdroje a umožňujú poskytovateľom zdravotnej starostlivosti ponúknuť pacientom lepšie a efektívnejšie služby

Starnúca populácia, rozpočtové škrty, rastúce náklady a nedostatok zamestnancov patria medzi hlavné výzvy, ktorým čelia systémy zdravotníctva v členských štátoch.

Podľa Komisie by k ich riešeniu mohli prispieť investície do informačných a komunikačných technológií (IKT).

Lekári, sestry a nemocnice využívajúce moderné technológie (internet, zabezpečené dátové siete, bezdrôtové zariadenia a online informačné služby) dokážu často pacientom ponúknuť kvalitnejšie, efektívnejšie a lacnejšie služby.

Veľké výhody

Niektoré z najúspešnejších príkladov využitia IKT v zdravotníctve sú v rámci európskeho týždňa elektronického zdravotníctva English prezentované v Budapešti.

Napríklad dánska sieť údajov umožňuje rýchlu a efektívnu komunikáciu medzi pacientmi, lekármi a sociálnymi pracovníkmi. Zefektívnením a zjednodušením služieb sa už celkovo ušetrilo 1,4 miliardy EUR.

V Spojenom kráľovstve prispelo vytvorenie online služby a telefonickej linky pomoci k poklesu zbytočných návštev u lekára o 2,4 milióna. Počet výjazdov sanitiek a návštev pohotovosti sa znížil o 1,2 milióna.

V talianskom Lombardsku prinieslo zavedenie telekardiológie (umožňuje kardiológom vyhodnotiť lekársky stav pacienta na diaľku) 36-percentný pokles opätovnej hospitalizácie a 12-percentný pokles ambulantných pacientov.

Služby pacientom.

Moderné informačné a komunikačné technológie umožňujú lekárom rýchlejší prístup k lekárskym záznamom alebo výsledkom testov a priamu komunikáciu s lekárnikom.

Zo štúdie financovanej EÚ a realizovanej v Holandsku, Spojenom kráľovstve a Nemecku vyplýva, že zavedenie domácich telemonitorovacích zariadení by mohlo zvýšiť šance pacientov na prežitie o 15 % a znížiť počet dní strávených v nemocnici o 26 %.

Digitálna agenda

Komisia v súčasnosti plánuje cielené opatrenia zamerané na podporu zavedenia informačných a telekomunikačných zdravotníckych technológií v celej EÚ. Podoba týchto opatrení jej aj predmetom verejnej konzultácie English , ktorá prebieha do 25. mája.

Zozbierané názory sa zúročia pri formulácii návrhov na obdobie 2012 - 2020, ktoré chce Komisia predložiť ešte tento rok. Podpora informačných technológií v zdravotníctve je aj súčasťou dvoch hlavných iniciatív stratégie Európa 2020 (Digitálna agenda pre Európu English a Inovácie v Únii English )

Viac o IKT v zdravotníctve English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy