Navigācijas ceļš

Tehnoloģijas veselības aprūpes uzlabošanai - 11/05/2011

No klēpjdatora ekrāna sniedzas ārsta roka, kas tur stetoskopu © istock/Brian Jackson

Informācijas un komunikācijas tehnoloģija ES veselības aprūpes sniedzējiem palīdz piedāvāt labākus un efektīvākus pakalpojumus pacientiem, vienlaikus samazinot izmaksas.

Novecojoša sabiedrība, sarūkošs budžets, augošas cenas un darbinieku trūkums ir daži no sāpīgajiem jautājumiem, kas skar veselības aprūpes pakalpojumus ES.

Komisija nāk palīgā, mudinot ES valstu valdības ieguldīt lielākus līdzekļus informācijas un komunikācijas tehnoloģijā (IKT).

Internets, droši datu tīkli, bezvadu iekārtas un informatīvi pakalpojumi internetā jau ir liels atspaids ārstiem, medicīnas māsām un slimnīcām, un tie ļauj sniegt labākus un efektīvākus pakalpojumus pacientiem, vienlaikus samazinot izmaksas.

Lielie ieguvumi

Šonedēļ Budapeštā (Ungārija) ES E-veselības nedēļas 2011 English ietvaros var iepazīties ar dažiem veiksmīgākajiem IKT lietojumiem.

Piemēram, Dānijas veselības datu tīkls nodrošina ātru un efektīvu saziņu starp pacientiem, ārstiem un sociālās aprūpes darbiniekiem. Šo pakalpojumu racionalizēšana jau palīdzējusi ietaupīt pavisam 1,4 miljardus eiro.

Lielbritānijā tiešsaistes pakalpojumi un palīdzības tālruņa dienests 2008. gadā palīdzēja par 2,4 miljoniem samazināt nevajadzīgas vizītes pie ārsta un par 1,2 miljoniem samazināja ātrās palīdzības mašīnas izsaukumu un neatliekamās palīdzības kabinetu apmeklējumu skaitu.

Itālijā, Lombardijas apgabalā telekardioloģija, kas kardiologiem ļauj no attāluma novērtēt pacientus, kuriem ir sirds kaite, palīdzēja par 36 % samazināt nepieciešamību atkārtoti uzņemt slimnīcā un par 12 % samazināt ambulatorisko vizīšu skaitu.

Pacientu labā

IKT ļauj ārstiem vieglāk piekļūt pacientu slimības vēsturei, ātrāk saņemt laboratorisko testu rezultātus un nosūtīt zāļu receptes tieši farmaceitiem.

Nīderlandē, Lielbritānijā un Vācijā ir veikts ES finansēts pētījums, kurā ir konstatēts, ka, uzstādot telenovērošanu mājās, par 15 % var uzlabot pacientu izredzes izdzīvot un par 26 % samazināt dienu skaitu, ko pacienti pavada slimnīcā.

Digitālā programma

Komisija patlaban izstrādā mērķtiecīgus pasākumus, lai veicinātu plašu IKT ieviešanu visā ES. Līdz 25. maijam internetā notiek sabiedriska apspriešana English par to, kā vislabāk rīkoties.

Apspriešanas rezultātus Komisija izmantos priekšlikumos par 2012.-2020. gadu, ar kuriem tā plāno nākt klajā jau šogad. Veicināt informācijas tehnoloģijas izmantošanu veselības aprūpes pakalpojumos ietilpst ES digitālajā programmā English un inovācijas savienības politikā English .

Vēl par IKT izmantošanu veselības aprūpē English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites