Navigačný riadok

Európske mestá v zelenom šate - 22/10/2010

Vitoria-Gasteiz a Nantes získali ocenenie Európske hlavné zelené mesto na roky 2012 a 2013.

Mestá Vitoria-Gasteiz v Španielsku a Nantes vo Francúzsku sa stali ďalšími ocenenými za svoje snahy pri skvalitňovaní mestského života a rešpektovaní životného prostredia. Vystriedajú tak Štokholm English a Hamburgu English , ktoré získali túto cenu za rok 2010 a 2011.

Centrum mesta Vitoria-Gasteiz, ktoré získalo titul na rok 2012, obklopuje široký zelený pás, ktorý ponúka všetkým obyvateľom otvorené zelené priestranstvo len v 300 metrovej vzdialenosti od ich obydlí. Mesto takisto zaviedlo početné opatrenia na pokles spotreby vody a jeho cieľom je znížiť ju pod hranicu 100 litrov vody na človeka na deň.

Nantes, víťaz na rok 2013, sa zameralo na ambicióznu politiku dopravy. Je prvým francúzskym mestom, ktoré úspešne obnovilo celú pôvodnú električkovú sieť a dnes sa teší zo závideniahodnej kvality ovzdušia. Medzi jeho ďalšie plány patrí redukcia emisií CO2 do roku 2020 o štvrtinu.

Ocenenie pre európske hlavné zelené mesto každý rok odmeňuje európske mestá, ktoré výnimočným spôsobom prispievajú k ochrane životného prostredia a udržateľného rozvoja. Porota vyberá víťaza na základe jedenástich environmentálnych kritérií, medzi ktoré patrí napríklad miestny príspevok k boju proti zmenám klímy alebo čistenie odpadových vôd.

Štyria z piatich Európanov dnes žijú v mestách. Kvalita ich života preto úzko závisí od úsilia miest zlepšiť mestské prostredie, či už formou rozširovania zelených priestranstiev, hospodárenia s odpadmi alebo rozvoja mestskej hromadnej dopravy.

Cieľom tejto iniciatívy je poukázať na mestá, ktoré sú príkladom udržateľného mestského rozvoja.

Viac informácií o ocenení Európske hlavné zelené mesto English
Vitoria-Gasteiz, Európske hlavné zelené mesto na rok 2012 English
Nantes, Európske hlavné zelené mesto na rok 2013 English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy