Ścieżka nawigacji

Europejskie miasta - z zielenią im do twarzy - 22/10/2010

Zielonymi Stolicami Europy 2012 i 2013 zostały wybrane Vitoria-Gasteiz i Nantes.

Zwycięskie miasta przejmą pałeczkę po Sztokholmie English (Zielona Stolica Europy roku 2010) i Hamburgu English (2011). Vitoria-Gasteiz (Hiszpania) i Nantes (Francja) zostaną w ten sposób wynagrodzone za wysiłki podejmowane w trosce o przestrzeń miejską przyjazną dla środowiska.

Centrum Vitoria-Gasteiz, Zielonej Stolicy roku 2012, jest otoczone zielenią, a wszyscy mieszkańcy mają do najbliższego parku najwyżej 300 metrów. Miasto podjęło również ogromne wysiłki, aby ograniczyć zużycie wody - w przyszłości ma ono nie przekraczać 100 litrów dziennie na osobę.

Nantes, Zielona Stolica roku 2013, postawiło na ambitną politykę transportową. Jako pierwsze miasto we Francji przywróciło do łask tramwaje elektryczne, a dzisiaj wszyscy mogą pozazdrościć mu jakości powietrza. Do 2020 r. Nantes zamierza ograniczyć emisję dwutlenku węgla o jedną czwartą.

Nagroda dla Zielonej Stolicy Europy przypada co roku w udziale miastom, które podjęły wyjątkowe starania z myślą o ochronie środowiska i zrównoważonym rozwoju. Jury wyłania laureatów w oparciu o jedenaście kryteriów, takich jak przeciwdziałanie zmianom klimatu czy oczyszczanie ścieków.

Czterech Europejczyków na pięciu mieszka obecnie w mieście. Ich jakość życia zależy więc w dużym stopniu od działań podejmowanych przez władze w trosce o środowisko miejskie. Mowa tu zarówno o zagospodarowaniu przestrzeni zielonych, jak i zarządzaniu odpadami czy rozwoju sieci transportu publicznego.

Nagroda dla Zielonej Stolicy służy promowaniu zwycięskich miast jako modeli do naśladowania pod względem dbałości o zrównoważony rozwój przestrzeni miejskich.

Więcej na temat nagrody "Zielona Stolica Europy" English
Informacje o Vitoria-Gasteiz, Zielonej Stolicy Europy 2012 English
Informacje o Nantes, Zielonej Stolicy Europy 2013 English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki