Navigačný riadok

Kontroly internetového predaja prispievajú k ochrane spotrebiteľov - 16/09/2010

Muž píšuci na klávesnici počítača a držiaci dva lístky papiera © iStockphoto.com/webphotographeer

Väčšina internetových stránok ponúkajúcich elektroniku spĺňa predpisy EÚ o ochrane spotrebiteľa. Nedostatky však má 60% internetových predajcov lístkov.

Komisia dnes oznámila, že kontrola pomohla internetovým obchodníkom so spotrebnou elektronikou odstrániť nedostatky v dodržiavaní predpisov EÚ o ochrane spotrebiteľa.

Pri minuloročnej kontrole stránok ponúkajúcich elektroniku English sa ukázalo, že len 44 % z nich spĺňa predpisy EÚ. Ako uviedol komisár John Dalli, podľa výsledkov tohtoročnej podobnej akcie však vyhovuje už 84 % predajcov. Kontroly ostatných odvetví internetového predaja práve prebiehajú.

"Dnešné výsledky ukazujú, že celoplošné akcie plnia svoj cieľ," uviedol Dalli.

Problémy, ktoré sa v súvislosti so stránkami predávajúcimi spotrebnú elektroniku objavili minulý rok, zahŕňali zavádzajúce informácie o právach spotrebiteľov, celkovej cene a spôsoboch, ako kontaktovať predajcu.

Tento rok sa EÚ sústredí na on-line English predajcov lístkov na kultúrne a športové podujatia. Na základe prebiehajúcej kontroly možno konštatovať, že 60% nespĺňa predpisy EÚ o ochrane spotrebiteľa.

Komisia zatiaľ skontrolovala 414 lokalít, z ktorých predpisom nevyhovovalo 244. Tieto prípady boli oznámené vnútroštátnym orgánom. Medzi hlavné problémy patria neuvádzanie konečnej ceny a nečestné predajné podmienky.

Spotrebitelia by si mali dávať pozor na chýbajúce, neúplne alebo zavádzajúce informácie o cene lístkov (74 % z 244), nečestné predajné podmienky (73 %), ako aj na chýbajúce, neúplne alebo zavádzajúce informácie o obchodníkovi (48 %).

Po identifikácií problémových stránok vnútroštátne orgány pre ochranu spotrebiteľov prešetria možné nezrovnalosti, nadviažu kontakt s predajcami a požiadajú ich o nápravné opatrenia.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy