Navigačný riadok

Krajiny reagujú na katastrofy vzájomnou pomocou - 13/08/2010

Lietadlo zhadzuje vodu na lesný požiar © EU

EÚ koordinuje reakciu na naliehavé situácie a pomoc postihnutým krajinám.

Počas leta sa v Európe často vyskytujú ničivé povodne a požiare. Ani rok 2010 nie je výnimkou. Monitorovacie a informačné stredisko (MIS) English EÚ dohliada na to, aby postihnuté krajiny dostali okamžitú pomoc.

Stredisko so sídlom v Bruseli funguje nepretržite - 24 hodín 7 dní v týždni monitoruje katastrofy po celom svete a koordinuje zdroje, ktoré má EÚ k dispozícií na naliehavé operácie. MIS má funkciu komunikačného uzla medzi členskými štátmi a zameriava sa na všetky katastrofy - prírodné aj zapríčinené ľuďmi. Po doručení žiadosti o pomoc informuje službukonajúci úradník možných darcov a zladí aktuálne možnosti pomoci s potrebami na postihnutom mieste. Okrem zariadení a ďalšej materiálnej pomoci môže MIS vyslať na miesto katastrofy aj odborníkov na dané situácie.

V júli napríklad žiadalo Portugalsko o vybavenie na boj s lesnými požiarmi. Okamžite zareagovali tri krajiny a Portugalsko prijalo ponuku Talianska na dve hasičské lietadlá.

Ešte predtým Rumunsko ohlásilo núdzu kvôli ťažkým povodniam, v dôsledku ktorých zahynulo 25 osôb. V priebehu niekoľkých hodín dostalo ponuku na pomoc od 4 štátov EÚ.

Stredisko možno čoskoro preberie väčšiu zodpovednosť. V uplynulých rokoch sú v Európe lesné požiare, záplavy a suchá čoraz častejšie a ničivejšie, čo vyvoláva potrebu politiky zameranej viac na prevenciu.

Komisia uvažuje o transformácii MIS na samostatné operačné stredisko s vlastným rozpočtom, ktorý by mohlo okamžite použiť. Takisto sa črtajú plány na celoeurópsku školiacu sieť so zameraním na katastrofy a systém včasného varovania.

Stredisko MIS bolo založené v roku 2001 a o jeho služby môžu takisto požiadať krajiny mimo EÚ. Únia však musí súhlasiť s poskytnutím pomoci. Stalo sa tak napríklad po zemetrasení na Haiti a v Čile a najaktuálnejšie pri odstraňovaní ropnej škvrny v Mexickom zálive.

Najnovšie bojuje s ničivými požiarmi Rusko a hoci jeho predstavitelia ešte priamo nepožiadali stredisko MIC o pomoc, mnoho krajín EÚ mu už poskytlo pomocnú ruku. Podľa podpredsedníčky Komisie Catherine Asthonovej je EÚ pripravená poskytnúť Rusku náležitú podporu v boji proti požiarom aj pri likvidácii ich následkov.

Viac informácií o európskej civilnej ochrane English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy