Navigācijas ceļš

Kā ES dalībvalstis palīdz cita citai novērst katastrofu sekas - 13/08/2010

Lidmašīna dzēš meža ugunsgrēku © ES

ES koordinē katastrofu seku novēršanu un cietušajām valstīm vajadzīgo palīdzību

Vasarās bieži vien Eiropā vērojami postoši plūdi un ugunsgrēki, un 2010. gada vasara šajā ziņā nav izņēmums. ES Uzraudzības un informācijas centrs English gādā par to, lai cietušās valstis uzreiz saņemtu palīdzību.

Šis centrs, kas atrodas Briselē un strādā 24 stundas diennaktī visu gadu, novēro katastrofas visā pasaulē un koordinē katastrofu seku likvidēšanai vajadzīgos ES resursus. Centra pārziņā ir visas katastrofas — gan dabiskas, gan cilvēku izraisītas. Tas uzņēmies saziņas nodrošinātāja lomu, darbojoties kā starpnieks starp dažādām valstīm. Kad centrs saņem lūgumu pēc palīdzības, centra darbinieki to paziņo valstīm, kas varētu sniegt palīdzību, un meklē kopsaucēju starp palīdzības piedāvājumiem un cietušo valstu reālajām vajadzībām. Centrs ne vien savāc aprīkojumu un citus krājumus, bet var arī uz katastrofas vietām nosūtīt speciālistus.

Piemēram, jūlijā Portugāle lūdza tehniku meža ugunsgrēku dzēšanai. Uzreiz reaģēja trīs valstis, un Portugāle ar pateicību pieņēma Itālijas piedāvājumu nosūtīt divas ugunsdzēšanas lidmašīnas.

Pirms tam trauksmi sacēla Rumānija, jo šajā valstī bija spēcīgi plūdi, kuros gāja bojā 25 cilvēki. Dažu stundu laikā Rumānija saņēma palīdzības piedāvājumus no četrām ES dalībvalstīm.

Iespējams, ka drīz centra uzdevumu loks paplašināsies. Pēdējos gados mežu ugunsgrēki, plūdi un sausuma periodi Eiropā kļūst biežāki un smagāki. Līdz ar to izskan aicinājumi vairāk orientēties uz preventīviem pasākumiem.

Eiropas Komisija vēlas minēto centru pārveidot par īstu operatīvo dienestu, kura rīcībā būtu savi resursi, ko tas varētu likt lietā nekavējoties. Ieplānots arī izveidot visas Eiropas mēroga tīklu, kurā notiktu katastrofu seku likvidēšanas mācības, un ieviest agrīnās brīdināšanas sistēmu.

Pašreizējo sistēmu, kas izveidota 2001. gadā, izmantot var arī valstis, kas neietilpst ES. Tomēr tas iespējams tikai tad, ja ES piekrīt palīdzēt. Tā tas bija pēc zemestrīcēm Haiti un Čīlē, bet nesenākā pagātnē — kad Meksikas līcī notika milzīga naftas noplūde.

Nesen Krievijā izcēlās postoši ugunsgrēki, un, kaut arī šī valsts vēl nav lūgusi iesaistīties Uzraudzības un informācijas centru, daudzas ES dalībvalstis jau sniedz palīdzību. ES gatavību sniegt palīdzīgu roku gan šīs katastrofas laikā, gan pēc tās paudusi Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece Ketrina Eštone.

Plašāk par civilo aizsardzību ES English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites