Navigačný riadok

Dobrá správa pre používateľov mobilov - ďalšie znižovanie cien roamingu - 30/06/2010

Kreslený komiks zobrazujúci mobilný telefón slniaci sa na pláži © EU

Nové nariadenie EÚ má zabrániť šokom z astronomických účtov za používanie internetu z mobilu v zahraničí.

Od 1. júla začína platiť nové nariadenie, podľa ktorého sú európski mobilní operátori povinní vypnúť svojim zákazníkom prístup k dátovým službám, keď dosiahnu prednastavený limit 50 EUR. Zákazníci však službu môžu využiť aj nad tento limit, pokiaľ výslovne súhlasia s extra poplatkami.

V rovnakom čase dochádza aj k zníženiu veľkoobchodného stropu pre ceny, ktoré si medzi sebou účtujú operátori za sťahovanie a nahrávanie dát, a to z 1 eura na 80 centov za 1 MB.

Cenové limity, ktoré EÚ zavádza práve v čase letných prázdnin, majú dovolenkárov uchrániť pred nepríjemným šokom z vysokých účtov za surfovanie, odosielanie e-mailov a používanie ďalších mobilných aplikácií v inej krajine EÚ.

Nové ceny vychádzajú z marcového nariadenia EÚ, podľa ktorého si každý zákazník môže nastaviť maximálny mesačný limit na dátové roamingové služby (štandardne 50 EUR). Mobilní operátori majú povinnosť upozorniť svojich zákazníkov o vyčerpaní limitu a požiadať o povolenie na jeho zvýšenie.

Európania sa môžu tešiť aj na nižšie ceny za telefonovanie zo zahraničia, ktoré od 1. júla klesnú zo súčasných 43 centov na 39 centov za minútu. Takisto sa znížia poplatky za prijímanie hovoru v zahraničí - z 19 centov na 15 centov.

Operátori už nebudú môcť účtovať svojim zákazníkom poplatky za prijatie hlasovej správy v rámci EÚ.

Všetky uvedené ceny sú bez DPH.

Európska únia prijala prvé opatrenia na zníženie poplatkov za používanie mobilných telefónov v zahraničí English v roku 2007, keď zistila, že sú takmer štvornásobne vyššie ako poplatky za volania v domácej sieti. Odvtedy sa ceny medzinárodných hovorov v roamingu znížili o 70 % v porovnaní s rokom 2005. V minulom roku sa znižovanie cien dotklo aj textových správ a dátových služieb.

V júni tohto roku prehrali spor s Európskou komisiou štyria najväčší operátori pôsobiaci v Európe, ktorým sa nepáčili nové cenové limity. Európsky súdny dvor potvrdil názor Komisie, že regulácia cien je v záujme ochrany zákazníkov a lepšieho fungovania vnútorného trhu.

Dátový roaming a SMS v Európe English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy