Ścieżka nawigacji

Roaming - ceny idą w dół - 30/06/2010

Rysunek przedstawiający telefon komórkowy opalający się na plaży ©EU

Dzięki nowym unijnym zasadom użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli uniknąć słonych rachunków za surfowanie w sieci oraz za pobieranie plików w czasie pobytu za granicą.

Od lipca europejscy operatorzy telefonii komórkowej mają obowiązek zablokować dostęp do Internetu, gdy miesięczny limit opłat roamingowych wynoszący 50 euro zostanie przez klienta wykorzystany, chyba że wyrazi on zgodę na zwiększenie tego limitu.

Maksymalna cena, jaką operator może obciążyć klienta za pobieranie lub wysyłanie danych, spadnie z 1 euro do 0,80 euro za 1 megabajt.

Akurat latem obniżki opłat powinny pomóc wczasowiczom uniknąć niespodziewanie wysokich rachunków za przeglądanie stron internetowych, poczty elektronicznej oraz innych aplikacji mobilnych podczas pobytu w innych krajach UE.

Nowe obniżki to efekt wprowadzonego w marcu rozporządzenia UE. Umożliwia ono osobom korzystającym z przesyłania danych w roamingu wybór maksymalnego miesięcznego limitu (wynoszącego domyślnie 50 euro). Operatorzy mają obowiązek uprzedzenia klientów o kończącym się limicie oraz uzyskania zgody na jego zwiększenie.

W lipcu nastąpi również obniżka pułapu opłat za połączenia wykonywane z zagranicy: z 0,43 euro do 0,39 euro za minutę. Zmieniają się też maksymalne opłaty za połączenia otrzymywane zagranicą: z 0,19 euro do 0,15 euro.

Operatorzy nie będą już mogli obciążać swoich klientów opłatami za odbieranie poczty głosowej podczas pobytu w innym kraju UE.

Wszystkie podane ceny zawierają VAT.

W 2007 r. UE wprowadziła ograniczenia cen połączeń w roamingu English , po tym, jak się okazało, że są one średnio cztery razy droższe niż ceny połączeń realizowanych w kraju. Od tamtej pory ceny połączeń zagranicznych spadły o 70 proc. w porównaniu z 2005 r. W ubiegłym roku ograniczenia cen objęły również wiadomości tekstowe (SMS) i usługi transmisji danych.

Na początku czerwca czterech wiodących operatorów telefonii komórkowej przegrało próbę unieważnienia tych ograniczeń. Europejski Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał je, działając w interesie ochrony konsumentów i sprawniejszego funkcjonowania rynku wewnętrznego.

Przesyłanie danych i SMS-ów w roamingu w Europie English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki