Navigačný riadok

Bulharsko a Portugalsko medzi krajinami s najčistejšími plážami - 10/06/2010

Pláž v Grécku © EU

Kvalita vody sa mierne zhoršila, ale drvivá väčšina európskych vodných plôch je vhodná na kúpanie.

Európania, ktorí sa toto leto chystajú k moru, si nemusia robiť ťažkú hlavu z kvality vody. Podľa správy, ktorá bola zverejnená dnes, spĺňa približne 96 % pláží a 90 % riek a jazier minimálne normy čistoty vody.

Správa vychádza zo vzoriek odobratých v roku 2009 z vodných plôch, na ktorých je plávanie povolené alebo aspoň tolerované.

Pokiaľ ide o morské pláže, výsledok je približne rovnaký ako v roku 2008. V prípade vnútrozemských vodných plôch došlo v porovnaní s minulým rokom, keď normy čistoty spĺňalo 92 % jazier a riek, k miernemu zhoršeniu.

Environmentálna agentúra, ktorá vypracovala výročnú správu, uviedla, že medziročné zmeny nie sú neobvyklým javom. Vyzvala však k zvýšeniu starostlivosti o kvalitu vody.

Voda určená na kúpanie sa každoročne podrobuje testom na fyzikálne, chemické a bakteriologické znečisťujúce činitele. Krajiny musia spĺňať minimálne štandardy uvedené v právnych predpisoch EÚ, ale môžu sa rozhodnúť aj pre plnenie prísnejších kritérií.

V roku 2008 mali najčistejšie vodné plochy Grécko, Cyprus, Francúzsko a Malta. Až 90 % lokalít, na ktorých je kúpanie povolené alebo tolerované, spĺňa prísnejšie kritériá. Tento rok sa do tejto skupiny prebojovalo aj Bulharsko a Portugalsko.

V roku 2009 sa vzorky odobrali z asi 20 600 miest, pričom dve tretiny z nich predstavovali morské pláže. Najprísnejšie normy spĺňalo približne 89 % pláží a takmer 71 % jazier a riek.

Ak si chcete overiť, či je vaše obľúbené miesto na kúpanie dostatočne čisté, prečítajte si správu DeutschEnglishfrançaisPDF alebo si prezrite nový interaktívny portál Eye On Earth - Water Watch English , ktorý je dostupný aj v slovenčine.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy