Ścieżka nawigacji

Bułgaria i Portugalia dołączyły do krajów mających najczystsze kąpieliska. - 10/06/2010

Plaża w Grecji © EU

W porównaniu z rokiem ubiegłym jakość wody nieznacznie się pogorszyła, jednak w zdecydowanej większości kąpielisk nadmorskich oraz tych położonych nad jeziorami i rzekami możemy bezpiecznie się kąpać.

Europejczycy, którzy zamierzają tego lata wybrać się na wakacje nad morze, nie muszą się obawiać o jakość wody w kąpieliskach. Z opublikowanego dziś sprawozdania wynika, że około 96 proc. plaż oraz 90 proc. jezior i rzek spełnia minimalne unijne normy czystości.

Próbki wody pobrano w 2009 r. w kąpieliskach, gdzie pływanie jest dozwolone lub przynajmniej tolerowane.

W przypadku nadmorskich terenów kąpielowych wyniki były podobne do wyników z 2008 r. Odnotowano jednak nieznaczne pogorszenie jakości wód śródlądowych, z których 92 proc. wypadło pozytywnie w ubiegłorocznym sprawozdaniu.

Według autora sprawozdania, Europejskiej Agencji Środowiska, takie wahania w skali roku nie są niczym niezwykłym. Agencja wezwała jednak do dalszych wysiłków służących poprawie jakości wody w kąpieliskach.

Jakość wody w kąpieliskach jest co roku badana pod względem zgodności z szeregiem wskaźników fizycznych, chemicznych i bakteriologicznych. Przepisy unijne ustanawiają wartości obowiązkowe, których państwa członkowskie muszą przestrzegać, oraz wartości zalecane, które mogą przyjąć kraje pragnące stosować surowsze normy.

Podobnie jak w 2008 r., również w 2009 r. najczystsze okazały się kąpieliska w Grecji, na Cyprze, we Francji i na Malcie. W krajach tych ponad 90 proc. terenów kąpielowych spełniało bardziej rygorystyczne kryteria. W 2009 r. wśród krajów tych znalazły się również Bułgaria i Portugalia.

Spośród 20 600 kąpielisk monitorowanych w 2009 r. dwie trzecie znajduje się na terenach nadmorskich. Zgodność z surowszymi normami wyniosła 89 proc. w przypadku kąpielisk nadmorskich i 71 proc. w przypadku kąpielisk śródlądowych.

Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić, czy woda w miejscu, do którego się wybieramy, jest czysta. W tym celu zachęcamy do zapoznania się ze sprawozdaniem DeutschEnglishfrançaisPDF oraz interaktywną mapą w nowym portalu Eye On Earth - Water Watch English .

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki