Cesta

Bulharsko a Portugalsko se zařadily mezi země, které mají nejčistší místa ke koupání - 10/06/2010

Pláž v Řecku © EU

Kvalita vody se trochu zhoršila, ale většina evropských pláží, jezer a řek je i nadále dostatečně čistá ke koupání.

Pokud se letos v létě vydáte k moři, s kvalitou vody si nemusíte dělat starosti. Podle zprávy, která byla dnes zveřejněna, splňuje okolo 96 % pláží a 90 % řek a jezer minimální normy pro čistotu.

Zpráva EU vychází ze vzorků vody, které byly v roce 2009 odebrány v oblastech, kde je koupání povoleno nebo alespoň tolerováno.

Co se týče mořské vody, byly výsledky přibližně stejné jako v roce 2008. K menšímu zhoršení došlo u sladkovodních vodních ploch, z nichž 92 % bylo v předešlém roce čistých.

Evropská agentura pro životní prostředí, která tuto zprávu každoročně připravuje, uvedla, že meziroční výkyvy nejsou neobvyklé. Zároveň však upozornila, aby se v úsilí při dodržování dobré kvality vody ke koupání nepolevovalo.

Voda ke koupání se v Evropě testuje na přítomnost pevných nečistot, chemické kontaminace a mikrobiálního znečištění. Země musí splňovat minimální normy, jež stanovují předpisy EU. Mohou se však řídit i vlastními kritérii, jsou-li přísnější.

V roce 2008 byla nejčistší voda ke koupání v Řecku, na Kypru, ve Francii a na Maltě. Nejpřísnějším kritériím zde vyhovělo více než 90 % míst ke koupání. Stejná situace byla i v Bulharsku a Portugalsku, které se oproti předchozímu roku výrazně zlepšily.

V roce 2009 se kontrolovalo 20 600 míst ke koupání, z nichž dvě třetiny se nacházely na pobřeží. Nejpřísnějším normám vyhovělo okolo 89 % pláží a téměř 71 % jezer a řek.

Pokud se chcete dozvědět, zda je vaše oblíbené místo ke koupání dostatečně čisté, přečtěte si celou zprávu DeutschEnglishfrançaisPDF nebo se podívejte na interaktivní portál Eye On Earth - Water Watch English .

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy