Navigačný riadok

Zelený týždeň 2010: diskusie o biodiverzite - 01/06/2010

Plagát k Zelenému týždňu 2010 ©EU

Tisíce účastníkov budú v rámci výročnej konferencie EÚ počas tzv. zeleného týždňa diskutovať o politike životného prostredia.

Jednou z najväčších hádaniek súčasnosti je ako zastaviť úbytok biodiverzity a nespomaliť pritom hospodársky rozvoj.

Odpoveď na túto otázku sa budú tento týždeň v Bruseli snažiť nájsť odborníci z celého sveta.

Ide skutočne o naliehavý problém. Záchrana biodiverzity patrí medzi hlavné environmentálne ciele EÚ a nie je náhodou, že OSN určilo rok 2010 za medzinárodný rok biodiverzity English .

Na tzv. zelenom týždni English sa zúčastní viac ako 3 000 vedcov, zástupcov obchodnej a priemyselnej oblasti, mimovládnych organizácií a verejných orgánov.

Biodiverzita je hojnosť a rozmanitosť rastlinných a živočíšnych druhov a ich biotopov. Tento pojem tiež zastrešuje genetickú rôznorodosť. Veľký počet a pestrosť prírodných biotopov a druhov sú nevyhnutné pre zachovanie ekosystémov na Zemi.

Človek je zodpovedný za obrovské narušenie biodiverzity a to najmä ničivým prístupom k rastlinám a živočíchom. OSN odhaduje, že súčasný úbytok prírodných druhov dosahuje 100 až 1000-násobok ich prirodzenej miery úhynu. Ohrozená je až tretina z 1,75 milióna známych rastlinných a živočíšnych druhov.

Účastníci konferencie sa budú venovať významu biodiverzity, príčinám jej úbytku a možným riešeniam na zvrátenie tohto alarmujúceho trendu. Pozornosť bude patriť aj fungovaniu siete chránených oblastí v EÚ pod názvom Natura 2000 a predstaveniu nového internetového portálu, ktorý sústreďuje informácie o biodiverzite v Európe.

V rámci zeleného týždňa sa budú odovzdávať aj tohtoročné európske ceny pre podnikateľov za ochranu životného prostredia English . Sú určené podnikom, pre ktoré je ochrana klímy súčasťou ich každodennej činnosti. Štyri ceny si odnesú projekty, ktoré dokázali zladiť podnikateľský nápad s environmentálnym svedomím.

Na zozname 10 finalistov (do súťaže sa zapojilo 141 podnikov) nájdete spoločnosti ako Siemens, Grupo Ferrovial, Ecover a Findus.

 

Zelený týždeň English

Biodiverzita - týka sa to každého z nás

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy