Ścieżka nawigacji

Zielony Tydzień 2010 − jak chronić bioróżnorodność - 01/06/2010

Plakat promujący Zielony Tydzień ©EU

Rozpoczyna się doroczna unijna konferencja na temat środowiska.

Jak zapobiegać utracie różnorodności biologicznej, nie hamując rozwoju cywilizacji, to jeden z największych współczesnych dylematów.

W tym tygodniu w Brukseli eksperci z całego świata będą poszukiwać odpowiedzi na to pytanie.

Jest to temat, któremu poświęca się aktualnie wiele uwagi. Walka z zanikaniem bioróżnorodności jest nie tylko jednym z najważniejszych celów UE w dziedzinie środowiska, lecz również tematem trwającego aktualnie Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej English ONZ.

W imprezach organizowanych w ramach Zielonego Tygodnia English wezmą udział naukowcy, biznesmeni, ekolodzy i urzędnicy państwowi, w sumie ponad trzy tysiące osób.

Bioróżnorodność to zróżnicowanie wszystkich żywych organizmów występujących w ekosystemach. Definicja ta obejmuje również różnorodność genetyczną. Dla ochrony ekosystemów na Ziemi potrzebna jest duża liczba różnorodnych siedlisk naturalnych.

Niszcząc siedliska roślin i zwierząt, człowiek wyrządził różnorodności biologicznej ogromne szkody. Według ONZ aktualnie gatunki zanikają w tempie stu- lub nawet tysiąckrotnie szybszym niż naturalne tempo wymierania gatunków. Zagrożona wyginięciem jest jedna trzecia z półtora miliona znanych nam gatunków roślin i zwierząt.

Konferencja będzie okazją, aby zastanowić się, jak nie dopuścić do tego, aby spełniły się najgorsze przepowiednie. Jednym z omawianych tematów będzie funkcjonowanie sieci obszarów chronionych w UE Natura 2000 oraz nowy portal służący scentralizowaniu informacji dotyczących bioróżnorodności w Europie.

Podczas Zielonego Tygodnia zostaną też wręczone Europejskie Nagrody dla Przedsiębiorstw Dbających o Środowisko English . Otrzymują je firmy, które na co dzień funkcjonują w sposób mający na celu walkę ze zmianami klimatu. Cztery wyróżnienia zostaną przyznane projektom łączącym przedsiębiorczość z dbałością o środowisko.

Wśród dziesięciu finalistów, wybranych spośród 141 kandydatów, znalazły się firmy Siemens, Grupo Ferrovial, Ecover i Findus.

 

Zielony Tydzień English

Bioróżnorodność - nasza wspólna sprawa

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki