Cesta

V rámci Zeleného týdne 2010 se bude debatovat o biologické rozmanitosti - 01/06/2010

Plakát k Zelenému týdnu 2010 ©EU

Dnes začíná každoroční konference EU o politice ochrany životního prostředí. Do čtyřdenní diskuze se zapojí několik tisíc účastníků.

Jednou z nejtěžších otázek moderní doby je, jak zastavit úbytek biologické rozmanitosti, aniž by to omezilo rozvoj lidstva.

Řešení budou hledat odborníci z celého světa, kteří se tento týden sešli v Bruselu.

Jedná se skutečně o velmi aktuální téma. Zastavení úbytku biologické rozmanitosti představuje nejen jeden z hlavních cílů Evropské unie - připojilo se také OSN a rok 2010 vyhlásilo Mezinárodním rokem biologické rozmanitosti English .

Fóra tzv. Zeleného týdne English se účastní více než 3000 vědců, předních osobností z podnikatelského sektoru, ochránců přírody a vládních úředníků.

Biologickou rozmanitostí se rozumí hojnost a pestrost rostlinných a živočišných druhů (a tím i jejich genů) a jejich přírodních stanovišť. Přežití ekosystémů naší planety přitom závisí na tom, podaří-li se přírodní stanoviště a druhy zachovat ve velkém množství a rozmanitosti.

Lidstvo způsobilo ohromné ztráty biologické rozmanitosti, především ničením přírodních stanovišť rostlin a živočichů. Podle odhadů OSN se oproti přirozenému vymírání úbytek živočišných druhů urychlil 100krát až 1000krát. Ohrožena je dnes celá jedna třetina z 1,75 miliónů známých druhů.

Účastníci konference budou zkoumat, nakolik je biologická rozmanitost důležitá, proč dochází k jejímu úbytku a jak lze tento nepříznivý vývoj odvrátit. Především se projedná, jak se osvědčila sít chráněných oblastí v EU (Natura 2000), a bude představen nový internetový portál, na němž budou soustředěny informace o biologické rozmanitosti Evropy.

V rámci Zeleného týdne budou uděleny Evropské ceny za ochranu životního prostředí pro podnikatele English pro rok 2010. Jsou určeny podnikům, pro něž se stal boj proti změně klimatu součástí každodenní práce. Letos budou odměněny čtyři projekty, které snoubí obchodního ducha s ochranou životního prostředí.

Mezi 10 finalisty, kteří byli vybráni ze 141 účastníků, se nachází společnosti Siemens, Grupo Ferrovial, Ecover a Findus.

 

Zelený týden English

Biologická rozmanitost se týká nás všech.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy