Navigācijas ceļš

ES apsver visus “par” un “pret” saistībā ar stingrākiem emisijas ierobežojumiem - 27/05/2010

Dūmu mākoņi, ko izverd ražotnes skursteņi © ES

Saskaņā ar nesena pētījuma rezultātiem klimata pārmaiņu iegrožošanas pasākumu izmaksas šodien ir daudz zemākas nekā 2008. gadā, kad ES apstiprināja mērķus šajā jomā.

Neilgi pirms ANO klimata pārmaiņu sarunām, kas notiks nākamnedēļ, ES publicējusi pētījumu English par savām iespējām noteikt vēl stingrākus emisijas samazināšanas mērķus.

ES jau ir apņēmusies līdz 2020. gadam samazināt siltumnīcefekta gāzu emisiju par 20 % salīdzinājumā ar 1990. gadu. ANO klimata pārmaiņu konferencē Kopenhāgenā ES paziņoja, ka ir gatava emisijas samazinājuma mērķi kāpināt līdz 30 %, ja pārējās lielās piesārņotājvalstis darītu tāpat. Tā kā pašlaik nekāda vienošanās nav panākta, vides ministri uzdevuši Komisijai sagatavot pētījumu par to, cik reāli ir ES to izdarīt vienai. Ar pētījuma rezultātiem iepazīstināja klimata jautājumu komisāre Konnija Hēdegorda.

Pētījumā novērtēts, ka emisijas samazināšana par 30 % visām ES valstīm kopā izmaksātu 81 miljardu eiro gadā, t.i., 0,54 % no IKP. Lai gan tas nozīmē vēl 33 miljardus eiro salīdzinājumā ar 20 % mērķa sasniegšanas izmaksām šodien, tas ir tikai par 11 miljardiem eiro vairāk salīdzinājumā ar attiecīgo cenu 2008. gadā.

Pazeminātās izmaksas atspoguļo enerģijas pieprasījuma samazināšanos recesijas un naftas cenu kāpuma laikā. Samazinoties patēriņam, samazinājās cena, kas ir jāmaksā par piesārņošanu Eiropā. ES noteikusi smagās rūpniecības nozarēm, ka tām ir jāpērk oglekļa dioksīda emisijas kvotas. Ar tām var tirgoties vairākās biržās Eiropā. Līdz ar oglekļa dioksīda emisijas cenas izmaiņām salīdzinājumā ar 2008. gadu par 30 % ir samazinājušās arī 20 % mērķa sasniegšanas izmaksas — no 70 miljardiem eiro līdz 48 miljardiem eiro gadā.

Pētījumā teikts, ka, izšķiroties par šo augstāko mērķi, tiktu stimulēta ekonomika un mazināta ES atkarība no naftas un gāzes importa. Eiropai arī būtu vieglāk sasniegt tās mērķi līdz 2050. gadam samazināt emisiju par 80 %.

Turklāt, iespējams, tas palīdzētu atsākt sarunas par klimata jautājumiem pēc vilšanās Kopenhāgenā, kur netika noslēgts starptautisks līgums par klimata pārmaiņu ierobežošanu. Paredzēts, ka 31. maijā atsāksies ANO sarunas, kas kopš Kopenhāgenas konferences bija apstājušās.

Pētījumā izvērtētas iespējas panākt lielākus samazinājumus un tas English, kāda ietekme augstākiem emisiju samazināšanas mērķiem būs aiz ES robežām. Izvērtēto iespēju vidū ir oglekļa dioksīda emisijas kvotu aizturēšana un šo kvotu izmantojums, lai atalgotu videi draudzīgās nozares.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites