Navigačný riadok

Európski rybári budú v roku 2011 loviť menej - 18/05/2010

Logo Európskeho námorného dňa ©EU

Cieľom Komisie pri stanovovaní budúcoročných limitov na úlovky je rovnováha medzi udržateľnosťou a stabilitou.

Komisia formálne začala diskusiu o rybolovných kvótach na rok 2011. Urobila tak predložením správy, v ktorej uviedla, aké budú jej priority pri stanovovaní limitov na úlovky.

Komisárka Maria Damanakiová English podporila prísnejší prístup a vyjadrila obavy, že súčasné vysoké rybolovné kvóty môžu ohroziť zásoby rýb. "Chcem, aby bolo všetkým jasné, že kvóty musia rešpektovať všetky záväzky Európskej únie, ktorých cieľom je zachovanie populácie rýb," vyhlásila.

V správe sa okrem iného uvádza, že EÚ sa pokúsi vyhnúť zbytočným zmenám kvót.

Členské štáty EÚ v roku 2002 odsúhlasili, že sa do roku 2015 vrátia k udržateľnému rybolovu. Približne 90 % populácie rýb je však stále predmetom nadmerného výlovu. Štáty, ktoré sa zaoberajú rybolovom, aj naďalej lovia okolo 34 % viac ako je podľa vedcov udržateľná miera.

Ministri pre rybné hospodárstvo EÚ každý rok stanovujú limity na výlov v Baltickom, Čiernom mori a severovýchodnom Atlantiku, do ktorého patrí aj Severné more. Komisia navrhuje, aby sa tieto kvóty zakladali na vedeckých odporúčaniach pre príslušné populácie rýb.

Komisia zverejnila správu súčasne s uvedením pilotnej verzie on-line atlasu, ktorý poskytuje podrobné informácie o európskych moriach a oceánoch. Tento týždeň zároveň v španielskom meste Gijon prebieha konferencia na vysokej úrovni o námorných záležitostiach. Toto stretnutie, ktoré sa koná v dňoch 18. až 21. mája, je jedným zo 40 podujatí organizovaných v EÚ pri príležitosti Európskeho námorného dňa Englishespañol .

Pobrežie EÚ, rozdelené medzi 22 štátov, má dĺžku 70 000 km. V pobrežných oblastiach, v ktorých býva približne 40 % obyvateľstva (asi 200 mil. ľudí), sa prostredníctvom rybárstva a iných hospodárskych činností, ako sú napr. prístavné operácie, rybolov a cestovný ruch, vytvára 40 % HDP EÚ.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy