Ścieżka nawigacji

Mocniejsza pozycja konsumentów - 19/03/2010

Koleje, energia, usługi bankowe: jak poprawić ochronę konsumentów w Europie?

Z niedawno przeprowadzonego przez UE badania wynika, że większość konsumentów jest niezadowolona z transportu autobusowego i kolejowego w miastach, a wiele osób narzeka na dostawców usług bankowych, energii i gazu.

Nic więc dziwnego, że usługi te – a zwłaszcza transportowe, energetyczne i bankowe – są tematem tegorocznej konferencji UE poświęconej ochronie konsumentów EnglishEnglish .

W dwudniowej konferencji udział wzięli politycy, rzecznicy konsumentów, przedstawiciele przemysłu i innych zainteresowanych grup. Dla wielu była to okazja, aby po raz pierwszy spotkać się z nowym komisarzem UE ds. ochrony konsumentów Johnem Dallim.

UE stara się wypracować wspólne podejście do polityki ochrony konsumentów w Europie, zarówno w celu ochrony konsumentów, jak i wyeliminowania barier, które utrudniają handel. Jednak jest to trudne zadanie.

Produkty, usługi i strategie sprzedaży stają się coraz bardziej skomplikowane, co sprawia, że konsumentom coraz trudniej dokonać wyboru. Równocześnie europejskie rynki rozwijają się bardzo szybko w związku z rozwojem handlu elektronicznego (e-handlu) oraz globalizacją handlu.

Wraz z rozszerzeniem w 2004 i 2007 r. rynek UE zyskał 175 milionów nowych konsumentów. Z kolei wprowadzenie euro ułatwiło Europejczykom robienie zakupów w różnych krajach.

Wszystkie te zmiany sprawiły, że zagwarantowanie swobody dostępu do produktów i usług, ich wyboru oraz przejrzystych warunków sprzedaży stało się coraz trudniejsze. Oczekuje się, że na konferencji powstaną pomysły, które będzie można wykorzystać przy podejmowaniu decyzji w przyszłości.

Zorganizowano sześć warsztatów na różne tematy, np. opłaty za prowadzenie rachunku bankowego, wybór odpowiedniego dostawcy usług czy zrównoważony transport miejski.

W przemówieniu z okazji Europejskiego Dnia Konsumenta (15 marca) komisarz Dalli zaznaczył, że będzie kontynuował starania zmierzające do opracowania wspólnych i przejrzystych zasad oraz będzie starał się zagwarantować egzekwowanie istniejących przepisów przez państwa członkowskie.

W ubiegłym roku Komisja określiła pięć priorytetów w zakresie poprawy przestrzegania przepisów dotyczących ochrony konsumentów, m.in. lepsze monitorowanie rynku i zacieśnienie współpracy transgranicznej.

Komisja zamierza również przeprowadzać przy pomocy odpowiednich organów krajowych więcej niezapowiedzianych kontroli rynku w kilku krajach jednocześnie. Ostatnie kontrole dotyczyły lampek choinkowych i usług telefonii komórkowej.

Unijna polityka ochrony konsumentów

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki