Ścieżka nawigacji

Technologie informatyczne w służbie opieki zdrowotnej - 15/03/2010

Mężczyzna przekazujący lekarzowi informacje o swoim ciśnieniu krwi i pulsie przy pomocy ciśnieniomierza i komputera © Reporters

W dobie, gdy systemy opieki zdrowotnej stają się coraz mniej wydolne z racji starzenia się społeczeństwa, z pomocą przyjść może informatyka.

Technologie informacyjne zmieniają oblicze europejskiej medycyny, jednak nie tak szybko, jak życzyłaby sobie Unia. W tym tygodniu będą na ten temat dyskutować ministrowie zdrowia państw UE, którzy spotykają się w Barcelonie, aby ustanowić cele w dziedzinie e-zdrowia, czyli opieki zdrowotnej opartej na produktach i usługach elektronicznych. e-Zdrowie oznacza nie tylko wykorzystanie nowych technologii, lecz również bardziej wydajne metody pracy.

Ta doroczna konferencja po raz pierwszy odbywa się w tym samym czasie i w tym samym miejscu, co inna organizowana co roku konferencja dotycząca e-zdrowia − gromadząca specjalistów ds. opieki zdrowotnej i w dziedzinie informatyki. To zorganizowane dzięki pomocy Komisji Europejskiej forum jest też po części prezentacją najnowszych tendencji panujących na jednym z najszybciej rozwijających się europejskich rynków.

Sprawująca w tej chwili półroczne przewodnictwo w UE Hiszpania ma nadzieję, że z uwagi na to, że obydwie imprezy toczą się równolegle, tematyka e-zdrowia zyska większy oddźwięk, a działania UE w tej dziedzinie nabiorą tempa.

Komisja zaczęła zachęcać do bardziej intensywnego wykorzystania informatyki w sektorze zdrowia w 2004 roku. Usługi elektroniczne są postrzegane jako sposób budowania europejskiego rynku usług medycznych oraz metoda na trzymanie w ryzach kosztów. W poszczególnych krajach Unii wydatki na zdrowie to od 4 do 11 proc. PKB oraz od 10 do 18 proc. wydatków publicznych ogółem.

Finansowane z pieniędzy podatników systemy opieki zdrowotnej są coraz droższe w utrzymaniu − rośnie zapotrzebowanie na usługi zdrowotne, co wynika przede wszystkim ze starzenia się społeczeństwa. Prognozy mówią, że w roku 2050 prawie 40 proc. ludności UE mogą stanowić osoby powyżej 65 roku życia, a ludzi czynnych zawodowo, którzy mogliby płacić za utrzymanie systemu opieki zdrowotnej, będzie mniej.

W 2008 roku UE uznała e-zdrowie za jeden z sześciu rynków o dużym potencjale rozwoju, na którym Europa ma szansę stać się światowym liderem. Jest to trzeci co do wielkości segment europejskiego sektora zdrowia, po produktach farmaceutycznych i sprzęcie medycznym. Przykłady udanych przedsięwzięć w tej dziedzinie to między innymi sieci informacyjne, elektroniczne kartoteki czy portale zdrowia.

Większość lekarzy w Europie gromadzi bądź przekazuje informacje medyczne przy użyciu komputera. Niewielu jednak korzysta z innych aplikacji elektronicznych umożliwiających elektroniczne wystawianie recept czy telemonitorowanie, które pozwala na kontrolowanie stanu pacjenta bez potrzeby jego wizyty w gabinecie lekarskim. Osobna kwestia to przekazywanie informacji medycznych placówkom zagranicznym − ma ono miejsce bardzo rzadko, co stanowi duży problem w świecie, w którym przemieszczamy się dużo i szybko.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki