Navigācijas ceļš

IT ilgtspējīgai veselības aprūpei - 15/03/2010

Vīrietis ar aproci un datoru pārraida ārstiem datus par savu asinsspiedienu un pulsa ātrumu © Reporters

Sabiedrības novecošana noslogo veselības aprūpes sistēmas, tāpēc valstis arvien lielākas cerības liek uz informācijas tehnoloģiju.

Informācijas tehnoloģija pārveido veselības aprūpi Eiropā, taču ne tik ātri, kā ES vēlētos. Tāpēc ES veselības aizsardzības ministri šonedēļ tiekas Spānijā, lai izvirzītu ilgtermiņa mērķus “e-veselības” jomā. Ar šo vārdu apzīmē veselības aprūpi, kura tiek nodrošināta ar elektronisku produktu un pakalpojumu palīdzību. Tas nozīmē ne tikai jaunas tehnoloģijas pielietošanu, bet arī daudz efektīvākas darba metodes.

Pirmo reizi šī ikgadējā tikšanās notiek tajā pašā nedēļā un vietā, Barselonā, kur notiek kāda cita ikgadējā konference par e-veselību, kurā tiekas veselības aprūpes un IT speciālisti. Konferenci palīdz organizēt Eiropas Komisija, un daļēji tā ir komercizstāde, kurā var iepazīties ar jaunākajām tendencēm vienā no Eiropas aktuālākajiem jaunajiem tirgiem.

Spānija, kura pašreiz vada ES rotējošo sešu mēnešu prezidentūru, cer, ka šo abu pasākumu vienlaicīga norise sekmēs plašāku apmaiņu un paātrinās e-veselības ieviešanu ES.

2004. gadā Komisija sāka popularizēt IT izmantošanu veselības nozarē. Elektroniskos pakalpojumus uzskata par būtiskiem, lai paplašinātu integrētu Eiropas veselības aprūpes tirgu un lai ierobežotu pieaugošās izmaksas. Eiropas Savienībā veselības aprūpes izdevumi sasniedz 4%-11% no iekšējā kopprodukta un 10%-18% no kopējiem valstu izdevumiem.

Arvien dārgāk kļūst uzturēt nodokļu maksātāju finansētās veselības aprūpes sistēmas, jo pieaug pieprasījums pēc pakalpojumiem, lielākoties veco iedzīvotāju vidū. Līdz gadsimta vidum gandrīz 40% ES iedzīvotāju, visticamāk, būs vecāki par 65 gadiem, un būs mazāk strādājošo, kas varēs samaksāt par viņu veselības aprūpi.

2008. gadā ES noteica, ka e-veselība ir viens no sešiem jaunajiem tirgiem, kur Eiropa var izvirzīties par vadošo pasaulē. E-veselība ir trešā lielākā Eiropas veselības aizsardzības nozare pēc farmācijas līdzekļiem un medicīniskajām iekārtām. Pie sekmīgiem projektiem var minēt informācijas tīklus, elektroniskās slimības vēstures un veselības aizsardzības portālus.

Lai gan lielais vairums Eiropas ārstu tagad izmanto datorus, lai glabātu medicīniskos datus un apmainītos ar tiem, tikai retais izmanto citas IT programmas, piemēram, elektroniskās zāļu receptes un teleuzraudzību, kas ļauj novērot pacientus no attāluma, neliekot viņiem ierasties ārsta kabinetā. Arī pacientu datu apmaiņa starp valstīm notiek reti, un tā ir liela problēma pasaulē, kurā ir aizvien vairāk pārvietošanās iespēju.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites