Naršymo kelias

Informacinės technologijos tvariai sveikatos priežiūrai - 15/03/2010

Kraujospūdžio matuokliu ir kompiuteriu kraujo spaudimo ir pulso duomenims gydytojams perduoti besinaudojantis vyras © Reporters

Dėl gyventojų senėjimo didėjant visuomenės sveikatos priežiūros sistemų išlaidoms, ES šalių vyriausybės vis dažniau išeitį mato informacinėse technologijose.

Informacinės technologijos keičia Europos sveikatos priežiūrą, tačiau toli gražu ne taip sparčiai, kaip to norėtų ES. Tai turėdami omenyje Europos sveikatos ministrai šią savaitę susitinka Ispanijoje, kurioje jie nustatys ilgalaikius e. sveikatos (taip vadinama elektroniniais produktais ir paslaugomis grindžiama sveikatos priežiūra) srities tikslus. E. sveikata reiškia ne tik naujų technologijų diegimą, bet ir efektyvesnį darbo būdą.

Pirmą kartą metinis susitikimas rengiamas tą pačią savaitę ir toje pačioje vietoje – Barselonoje, kaip ir kita metinė konferencija e. sveikatos tema, skirta sveikatos priežiūros ir informacinių technologijų specialistams. Šis forumas, organizuojamas remiant Europos Komisijai, iš dalies yra ir verslo renginys – jame pristatomos naujausios vienos iš perspektyviausių naujų Europos rinkų tendencijos.

Šiuo metu Europos Sąjungai šešių mėnesių rotacijos tvarka pirmininkaujanti Ispanija tikisi, kad du vienu metu vykstantys renginiai paskatins platesnius mainus ir sparčiau įgyvendinti ES e. sveikatos darbotvarkę.

2004 m. Komisija ėmė raginti plačiau naudoti informacines technologijas sveikatos sektoriuje. Elektroninės paslaugos laikomos svarbia integruotosios Europos sveikatos priežiūros paslaugų ir produktų rinkos didesnės plėtros sąlyga. Jos itin svarbios norint neleisti didėti išlaidoms. ES sveikatos priežiūros išlaidos sudaro 4 %–11 % bendrojo vidaus produkto ir 10 %–18 % bendrų valdžios sektoriaus išlaidų.

Mokesčių mokėtojų pinigais finansuojamas sveikatos priežiūros sistemas vis brangiau išlaikyti, nes – daugiausia dėl gyventojų senėjimo – paslaugų poreikis didėja. Numatoma, kad XXI amžiaus viduryje beveik 40 % ES gyventojų bus vyresni nei 65 metų, tačiau bus mažiau dirbančiųjų, dengiančių jų sveikatos priežiūros išlaidas.

2008 m. ES išskyrė e. sveikatos rinką kaip vieną iš šešių besiformuojančių rinkų, kuriose Europa gali pirmauti pasaulyje. E. sveikata – trečia (po farmacijos ir medicinos prietaisų) didžiausia Europos sveikatos sektoriaus šaka. Sėkmingos raidos pavyzdžiai – informaciniai tinklai, elektroninės ligos istorijos ir sveikatos portalai.

Šiuo metu dauguma Europos Sąjungos gydytojų naudojasi kompiuteriais medicininei informacijai saugoti ir ja dalytis, tačiau tik nedaugelis naudojasi kitomis informacinių technologijų prietaikomis, pavyzdžiui, elektroniniais receptais ir nuotoliniu stebėjimu, dėl kurių pacientai gali būti prižiūrimi per atstumą ir jiems nereikia lankytis gydytojo kabinete. Su kitomis šalimis pacientų duomenimis keičiamasi taip pat retai, ir tai didelė problema vis judresniame pasaulyje.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos