Ścieżka nawigacji

Nauka i informacja mają pomóc UE w walce z rakiem.

Rak wykrywany jest co roku u około 3 200 tys. Europejczyków. To druga w kolejności, po chorobach układu krążenia, przyczyna śmierci w Europie. Najczęściej spotykane odmiany choroby to rak płuc, rak piersi oraz rak jelita grubego.

W większości krajów UE istnieją strategie mające na celu obniżenie poziomu umieralności − informacje o nich pojawią się zapewne w kampaniach informacyjnych realizowanych z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, który przypada 4 lutego.

UE planuje ograniczyć zachorowalność na raka o 15 proc. do roku 2020. W tym celu podejmuje walkę na dwóch frontach − promuje zdrowy styl życia i finansuje badania naukowe dotyczące choroby.

Europejski kodeks walki z rakiem zawiera 11 prostych, popartych dowodami naukowymi wskazówek, które pomogą nam prowadzić zdrowy tryb życia i zmniejszyć ryzyko zachorowania na wszelkie odmiany raka. Kodeks zaleca między innymi trochę szybkich ćwiczeń fizycznych każdego dnia i najwyżej jeden (u pań) lub dwa (u panów) drinki dziennie.

Naukowcy, lekarze i stowarzyszenia pacjentów współpracują w ramach Europejskiego partnerstwa na rzecz zwalczania chorób nowotworowych English (en) . Dzięki funduszom UE mogą korzystać ze wspólnych informacji, sprzętu i wiedzy specjalistycznej.

Choć naukowcy zrobili gigantyczne postępy w dziedzinie badań związanych z rakiem, ogromna liczba osób wciąż przegrywa walkę z chorobą. Dlatego potrzebne są dalsze badania. W latach 2002−2006 UE przekazała na walkę z rakiem 480 mln euro, finansując 108 różnych projektów. W latach 2007−2013 nakłady będą jeszcze wyższe.

Jeden z zespołów, którego działalność sfinansowała UE, stworzył bioczujnik English , który potrafi zidentyfikować komórki będące w stanie aktywnie zahamować wzrost guza. Może on pomóc osobom chorym na raka zwalczyć chorobę przy użyciu swojego systemu immunologicznego.

Tematem innych projektów badawczych są przyczyny zachorowań na raka. Jeden z nich bada wpływ zanieczyszczenia powietrza English na zdrowie w długim terminie.

Rak w Europie – więcej informacji English (en)

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki