Navigācijas ceļš

Eiropā turpinās cīņa pret vēzi - 04/02/2010

ES vēža izraisītas mirstības samazināšanas kampaņas centrā ir zinātne un informācija.

Katru gadu 3,2 miljoniem eiropiešu diagnosticē vēzi, kas ir visizplatītākais nāves cēlonis aiz sirds un asinsvadu slimībām. Visbiežāk slimo ar plaušu, krūts un resnās zarnas vēzi.

Lielākajā daļā ES dalībvalstu ir stratēģija, kā samazināt mirstību. Par šīm stratēģijām daudz runās informatīvajās kampaņās Pasaules pretvēža dienā 4. februārī.

Savukārt, ES plāno saslimstību ar vēzi līdz 2020. gadam samazināt par 15%, darbojoties divās frontēs — popularizējot veselīgu dzīvesveidu un finansējot vēža pētījumus.

Eiropas pretvēža rīcības kodeksā ir 11 zinātniski pamatoti ieteikumi, kā saglabāt veselību un samazināt risku saslimt ar kādu no vēža veidiem. Tiek ieteikts katru dienu ieplānot aktīvas fiziskas nodarbības un lietot ne vairāk kā vienu (sievietēm) vai divas (vīriešiem) alkoholisko dzērienu glāzes dienā.

Eiropas partnerība cīņā pret vēzi English (en) kopīgam darbam vieno zinātniekus, ārstus un pacientu grupas. ES sniegtais finansējums palīdz viņiem dalīties informācijā, pieredzē un gādāt par tehnisko nodrošinājumu.

Lai gan zinātnieki panākuši lielu progresu vēža ārstēšanā, tas, ka daudzi cilvēki joprojām cīņā ar slimību paliek zaudētājos, norāda uz nepieciešamību turpināt pētījumus. No 2002. gada līdz 2006. gadam ES ir atvēlējusi 480 miljonus eiro vēža pētījumiem, finansējot 108 individuālus projektus. Šis skaitlis 2007.-13. gadā būs vēl lielāks.

Kāds zinātnieku kolektīvs, kas saņem finansējumu no ES, izgudrojis biosensoru English , ar kura palīdzību var identificēt šūnas, kas kavē audzēja attīstību. Tas varētu līdzēt vēža slimniekiem cīņā ar slimību izmantot savu imūnsistēmu.

Citos pētniecības projektos zinātnieki pievērsušies vēža cēloņu pētījumiem. Vienā no tiem pēta, kā ilgtermiņā veselību ietekmē gaisa piesārņojums English.

Vairāk par vēzi ES English (en)

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites