Cesta

Snížit úmrtnost má pomoci především věda a prevence.

Rakovina, která je po onemocněních srdce nejčastější příčinou úmrtí, je každý rok zjištěna u 3,2 milionu Evropanů. Nejčastěji se jedná o rakovinu plic, prsu a konečníku.

Většina členských zemí Unie má svou strategii na snižování úmrtnosti. Řada z nich bude představena během informační kampaně, která proběhne 4. února, jenž je Světovým dnem boje proti rakovině.

Evropská unie nezůstává pozadu. Do roku 2020 hodlá snížit počet obětí rakoviny o 15 %. Chce toho dosáhnout propagací zdravého životního stylu a financováním výzkumu léčebných metod.

Tzv. Evropský kodex proti rakovině obsahuje 11 praktických, vědecky podložených rad, které mají veřejnosti pomoci udržet si dobrý zdravotní stav a snížit riziko, že onemocní rakovinou. Patří mezi ně každodenní cvičení a omezení konzumace alkoholu – na jednu (ženy), maximálně dvě (muži) skleničky.

Vědci, lékaři a skupiny pacientů spojili své síly v rámci Evropského partnerství proti rakovině English (en) . EU jim poskytuje finanční prostředky, s jejichž pomocí sdílejí informace, vybavení a zkušenosti.

Přestože vědecký výzkum rakoviny v spolední době nesmírně pokročil, na tuto nemoc stále umírá obrovské množství lidí, a proto bádání nesmí polevit. V období od roku 2002 do roku 2006 Unie věnovala na výzkum rakoviny 480 milionů eur, z čehož bylo financováno 108 projektů. Na období 2007 až 2013 je vyčleněna částka ještě vyšší.

Jeden z týmů, které prostředky EU využívá, vyvinul biosenzor English , jež je schopen identifikovat buňky, které umějí aktivně potlačit růst rakovinového nádoru. Biosenzor by mohl pacientům pomoci bojovat s rakovinou s využitím jejich vlastního imunitního systému.

Jiné projekty se zabývají příčinami vzniku rakovinotvorného bujení. Jeden z nich konkrétně zkoumá, jaký vliv na zdraví lidí má z dlouhodobého hlediska znečištění ovzduší English .

Další informace o výskytu rakoviny v EU English (en)

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy