Ścieżka nawigacji

Czy uda się zachować różnorodność biologiczną? - 19/01/2010

Motyl na płatkach chabru © Reporters

UE nie osiągnęła swojego celu, jakim było powstrzymanie do 2010 r. utraty różnorodności biologicznej. Teraz jej działania koncentrują się na zapewnieniu przetrwania bogactwa przyrody w perspektywie do roku 2020.

Czas nagli. Według danych ONZ tempo wymierania gatunków zwierząt i roślin jest teraz około sto, a nawet tysiąc razy większe niż wcześniej, a jedna trzecia wszystkich znanych nam gatunków, których jest 1,75 miliona, jest zagrożona wyginięciem. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i jej Zasobów (IUCN) w 2008 r. wymarło 717 gatunków zwierząt. W tej chwili najbardziej zagrożony wyginięciem jest między innymi wal biały i australijski koala, a także roślina o nazwie widłak goździsty.

Aby chronić zwierzęta takie jak ryś iberyjski (zostało już tylko około stu osobników), UE zamierza przedłożyć nową strategię na lata do 2050 r. Jakie konkretne cele będą w niej zawarte?

Zmniejszenie odsetka zanikania gatunków albo całkowite powstrzymanie ich wymierania? A może wręcz przywrócenie do życia wymarłych gatunków flory i fauny? Czy też wspieranie zachowania różnorodności biologicznej na całym świecie? Ustalenia nadchodzących tygodni pokażą, jak ambitny może być następny cel. Jedno jest pewne: musi być możliwy do zrealizowania.

Dlatego jeszcze przed końcem tego roku UE zamierza przedłożyć odpowiednią strategię na rzecz zachowania różnorodności biologicznej do 2020 r. Warto w tym miejscu dodać, że działaniom UE towarzyszy ogłoszenie przez Narody Zjednoczone roku 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej English .

UE koniecznie musi wzmocnić badania naukowe, lepiej wdrażać swoje przepisy i zwiększyć nakłady finansowe. Istnieją bowiem propozycje rozwiązania problemów. Na szczególną uwagę zasługuje z sukcesem realizowany projekt Natura 2000 English . Jest to system ochrony cennych siedlisk przyrodniczych i rzadkich oraz zagrożonych gatunków zwierząt i roślin w Europie, obejmujący 17 proc. obszarów UE. Realizacja tego i innych nowych projektów przyczyniłaby się do przywrócenia funkcjonowania światowych ekosystemów, które na przestrzeni ostatnich 50 lat w 60 proc. uległy zniszczeniu na skutek działalności człowieka (nadmierna eksploatacja zasobów oraz ich zanieczyszczanie).

Jednocześnie pomogłoby to w zapobieganiu klęskom żywiołowym, niedoborom wody i żywności oraz w zmniejszaniu ocieplenia klimatu.

26 stycznia rozpoczyna się unijna kampania na rzecz różnorodności biologicznej. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na interaktywnej stronie internetowej. Zagrożone wyginięciem gatunki, w tym m.in. wróbel, będzie też można dodawać w portalach społecznościowych, jak np. Facebook, do grona swoich „znajomych”.

Więcej o różnorodności biologicznej w UE English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki