Navigačný riadok

Sú vaše vianočné svetlá bezpečné? - 24/12/2009

Rozžiarený vianočný stromček © Reporters

Výsledky testovania EÚ upozorňujú na vážne riziko elektrického šoku či požiaru pri mnohých svetlách. Buďte zodpovední – vypínajte ich, keď idete spať alebo na prechádzku.

U jedného z troch testovaných vianočných osvetlení hrozí podľa prieskumu trhu, ktorý si objednala Komisia, priame riziko požiaru alebo úrazu elektrickým prúdom.

Testy sa uskutočnili v Holandsku, Maďarsku, Nemecku, Slovinsku a na Slovensku na vzorke takmer 200 vianočných svetielok všetkých cenových kategórií.

U testovaných vzoriek odborníci preverili dodržiavanie takmer 20 požiadaviek, pričom veľký počet neprešiel minimálne jedným testom.

Viaceré svetelné reťaze mali príliš tenké vodiče, slabé upevnenie kábla a nedostatočnú izoláciu. Z Číny pochádzalo niečo viac ako 40 % testovaných vzoriek.

V Maďarsku sa podiel rizikových svetiel vyšplhal až na 96 %. V Holandsku nespĺňalo bezpečnostné normy EÚ 56 % vzoriek. Aj napriek tomu, že sa prieskum uskutočnil len v piatich krajinách, je veľmi pravdepodobné, že rovnaké vianočné osvetlenia sa predávajú v celej EÚ.

Komisárka pre spotrebiteľské záležitosti Meglena Kunevová uviedla, že zistenia sú alarmujúce.

Vyzvala členské štáty EÚ, aby zodpovednejšie dohliadali na dodržiavanie bezpečnostných noriem a poznamenala, že aj výrobcovia, distribútori, maloobchodní predajcovia a dovozcovia by mali viac kontrolovať svoj tovar. Spotrebiteľom odporučila opatrnosť a ponúkla tieto rady:

  • vianočné osvetlenia kupujte od overených predajcov
  • nenechávajte ich zapnuté počas vašej neprítomnosti alebo keď spíte
  • ak sa vyskytnú poruchy vianočného osvetlenia, odpojte ho a vráťte predajcovi.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy