Ścieżka nawigacji

Czy nasze lampki na choinkę są bezpieczne? - 24/12/2009

Oświetlona choinka © Reporters

Z unijnego badania wynika, że wiele świątecznych lampek stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, grożąc pożarem albo porażeniem prądem. Dla bezpieczeństwa należy je wyłączać, wychodząc z domu lub kładąc się spać.

Z badania ogłoszonego przez Komisję Europejską wynika, że co trzecie lampki na choinkę są niebezpieczne − mogą spowodować pożar lub porażenie prądem.

Badanie przeprowadzono w Holandii, Niemczech, na Słowacji i Węgrzech oraz w Słowenii na blisko 200 zestawach świątecznych lampek reprezentujących wszystkie kategorie cenowe.

Lampki zostały sprawdzone pod względem ponad 20 wymogów i okazało się, że wiele z nich nie spełnia nawet kilku z tych wymogów.

Wykryto wiele wad: począwszy od zbyt cienkich przewodów przez słabe uchwyty kablowe, aż po brak odpowiedniej izolacji. Ponad 40 proc. badanych dekoracji świetlnych wyprodukowano w Chinach.

Na Węgrzech za niebezpieczne uznano prawie 96 proc. badanych produktów. W Holandii unijnych norm bezpieczeństwa nie spełniało 56 proc. próbek. Chociaż badanie przeprowadzono tylko w pięciu krajach, te same produkty są prawdopodobnie sprzedawane w całej UE.

Jak stwierdziła komisarz ds. ochrony konsumentów Meglena Kunewa, wyniki badania są sygnałem alarmowym.

Komisarz wezwała państwa członkowskie UE do skuteczniejszego egzekwowania wymogów bezpieczeństwa. Jej zdaniem również producenci, dystrybutorzy, detaliści i importerzy powinni nasilić działania kontrolne w tym zakresie. Natomiast konsumentom poradziła, aby:

  • kupowali lampki na choinkę od godnych zaufania sprzedawców
  • nigdy nie zostawiali włączonych dekoracji świetlnych, wychodząc z domu lub kładąc się spać
  • w przypadku podejrzenia wadliwości produktu, przestali go używać i zwrócili do sklepu.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki