Navigačný riadok

Aké stanovisko zaujme EÚ na konferencii v Kodani?

V snahe zmierniť globálne otepľovanie a vyhnúť sa tak katastrofickému scenáru, bude EÚ na kodanskej konferencii OSN o zmenách klímy presadzovať ambicióznu dohodu.

Hlavy európskych krajín sa na novembrovom zasadaní dohodli na financovaní boja proti zmenám klímy v rozvojových krajinách, konkrétnu sumu však neuviedli.

Predseda Komisie Barroso napriek tomu vyhlásil, že EÚ je pripravená prispieť „spravodlivým dielom“, ktorý by sa mal podľa odhadov vyšplhať na ročný poplatok 100 miliárd EUR do roku 2020. Zatiaľ Komisia navrhuje, aby EÚ do roku 2012 prispievala sumou 5 až 7 miliárd EUR ročne.

Cieľom decembrového stretnutia svetových lídrov v Kodani bude vypracovanie dokumentu, ktorý nahradí Kjótsky protokol, ktorý v roku 1997 prijali rozvinuté krajiny. Týmto protokolom sa krajiny zaviazali znížiť objem emisií skleníkových plynov o 5 % v porovnaní s hodnotami z roku 1990.

V rámci prípravy na dôležité stretnutie sa uskutočnilo niekoľko kôl rokovaní, ktoré prebiehali napríklad v Bonne, Bangkoku či Barcelone. Keďže snahu znížiť svoje emisie sľubujú aj významní znečisťovatelia životného prostredia ako Čína a Spojené štáty, je podľa EÚ veľmi pravdepodobné, že sa v Kodani podarí dosiahnuť ambicióznu dohodu.

EÚ sa už zaviazala znížiť do roku 2020 emisie o minimálne 20 % v porovnaní s hodnotami z roku 1990. Ak sa k tejto iniciatíve pridajú aj ostatné krajiny, zníženie emisií by mohlo dosiahnuť 30 %.

Predseda Barroso počas nedávneho stretnutia vyzval popredných zástupcov podnikateľskej sféry, aby nečakali na uzavretie novej dohody. „Môžeme konať už dnes, lebo klíma sa mení práve teraz“.

Rokovania o Kodani – príspevok EÚ English

Kodanské rokovania – webové stránky švédskeho predsedníctva EÚ Englishfrançaissvenska

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy