Ścieżka nawigacji

Droga do Kopenhagi - 30/11/2009

Po wielu negocjacjach od Bangkoku po Barcelonę, jakie stanowisko zajmie UE w Kopenhadze?

Aby zapobiec osiągnięciu katastrofalnego w skutkach poziomu ocieplenia klimatu na Ziemi, na konferencji klimatycznej w Kopenhadze UE będzie dążyć do wyznaczenia ambitnych celów.

Na listopadowym spotkaniu przywódcy państw członkowskich porozumieli się co do udzielenia krajom rozwijającym się pomocy finansowej na zwalczanie zmian klimatycznych. Nie wyznaczyli jednak konkretnej kwoty.

Jak stwierdził José Manuel Barroso, UE jest gotowa mieć swój „odpowiedni udział” w kosztach redukcji emisji szacowanych na kwotę bliską 100 mld euro rocznie do 2020 r. Na początek, powiedział, gotowa jest wnieść roczną składkę w wysokości 5-7 mld euro do roku 2012.

W grudniu światowi przywódcy spotkają się w Kopenhadze, aby wypracować porozumienie, które zastąpi przyjęty w 1997 r. przez kraje rozwinięte protokół z Kioto. Zobowiązuje on kraje do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 5 proc. w porównaniu z poziomami z 1990 r.

W ramach przygotowań do zaplanowanej na grudzień konferencji odbyło się wiele rund negocjacyjnych, m.in. w Bonn, Bangkoku i Barcelonie. Ponieważ Chiny i USA – kraje, które emitują duże ilości gazów cieplarnianych – obiecują teraz bardziej się zaangażować, UE wysoko ocenia szanse na wypracowanie konstruktywnego porozumienia w Kopenhadze.

Sama już zobowiązała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2020 o co najmniej 20 proc. w stosunku do poziomów z 1990 r., a nawet do 30 proc., jeśli inne kraje podjęłyby podobne zobowiązanie.

Na ostatnim spotkaniu z liderami biznesu przewodniczący José Manuel Barroso zaapelował, aby nie zwlekano z podejmowaniem działań do czasu zawarcia nowego porozumienia. „Możemy działać już teraz, ponieważ właśnie teraz dokonują się zmiany klimatyczne.”

Kopenhaskie negocjacje w sprawie zmian klimatu − wkład UE English

Kopenhaskie negocjacje − strona internetowa szwedzkiego przewodnictwa w UE Englishfrançaissvenska

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki