Navigatsioonitee

Tee Kopenhaagenisse - 30/11/2009

Milline on ELi seisukoht pärast eri paigus Bangkokist kuni Barcelonani toimunud läbirääkimisi?

ELi eesmärk on saavutada ÜRO kliimakonverentsil Kopenhaagenis ambitsioonikas kokkulepe, et vältida globaalse soojenemise jõudmist katastroofilise tasemeni.

Novembris toimunud kohtumisel otsustasid Euroopa juhid eraldada vahendeid arengumaade abistamiseks võitluses kliimamuutusega, kuid ei täpsustanud konkreetseid rahasummasid.

President Barroso sõnul on aga EL valmis maksma oma õiglase osa, mis aastaks 2020 on hinnanguliselt kuni 100 miljardit eurot aastas. Komisjoni ettepaneku kohaselt võiks EL alustuseks eraldada 5–7 miljardit eurot aastas kuni aastani 2012.

Maailma riikide juhid kohtuvad detsembris Kopenhaagenis, et töötada välja uus kokkulepe 1997. aastal arenenud riikide poolt vastu võetud Kyoto protokolli järgseks perioodiks. Kyoto protokoll kohustab riike vähendama heitkoguseid 5 %, võrreldes 1990. aasta tasemega.

Kopenhaageni konverentsi eel on toimunud mitu läbirääkimistevooru muu hulgas Bonnis, Bangkokis ja Barcelonas. Nüüd, kus suured heitkoguste tekitajad, nagu Hiina ja USA, lubavad omapoolseid jõupingutusi, hindab EL võimalusi Kopenhaagenis sisuka lepingu saavutamiseks kõrgeks.

EL on juba võtnud kohustuse vähendada heitkoguseid vähemalt 20 %, võrreldes 1990. aasta tasemega. Kui muud riigid võtavad sarnaseid meetmeid, suurendab EL oma kohustust 30 %-ni.

Hiljutisel kohtumisel juhtivate ettevõtjatega soovitas president Barroso neil mitte oodata Lissaboni lepingu jõustumist. „Võime võtta meetmeid nüüd, sest kliimamuutus toimub nüüd.”

ELi ettevalmistused läbirääkimisteks Kopenhaagenis English

Läbirääkimised Kopenhaagenis – ELi eesistujariigi Rootsi veebisait Englishfrançaissvenska

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad