Navigačný riadok

70 % podvodných stránok s mobilnými službami vyčistených po zásahu Komisie - 17/11/2009

Mobilný telefón pred monitorom počítača ©EC

Vnútroštátne kontrolné orgány prešetrili 301 webových stránok ponúkajúcich doplnkové služby pre mobilné telefóny v súvislosti s porušeniami právnych predpisov EÚ na ochranu spotrebiteľa.

Vnútroštátne kontrolné orgány prešetrili v súvislosti s porušeniami právnych predpisov EÚ na ochranu spotrebiteľa 301 webových stránok ponúkajúcich doplnkové služby pre mobilné telefóny.

Zatiaľ bolo zrušených 54 stránok a na 159 sa museli vykonať opravy. Talianske kontrolné orgány uložili deviatim dodávateľom obsahu a mobilným operátorom, ktorí porušili právne predpisy, pokuty vo výške takmer 2 miliónov EUR.

Previerka webových stránok prebehla v júni 2008 a celkovo bolo prešetrených 558 internetových lokalít vo všetkých členských krajinách EÚ vrátane Nórska a Islandu. Všetky spomínané stránky predávajú doplnkové služby pre mobilné telefóny, ako sú vyzváňacie tóny, pozadia, logá, hry a odbery chatových služieb.

Motívom na kontrolu boli stovky sťažností z radov rodičov, ktorí dostali vysoké účty za telefón, keď si ich deti nevedomky predplatili odber zvonení alebo iných služieb. Mnoho takýchto stránok sa zameriava práve na deti a tínedžerov.

Celoplošná akcia bola už druhou spoločnou iniciatívou zo strany kontrolných orgánov v Európe. V roku 2007 sa podobná previerka zamerala na webové stránky predávajúce letenky. Vtedy sa do nej zapojilo 15 členských krajín a Nórsko.

Komisárka pre ochranu spotrebiteľov Meglena Kunevová prezradila, že EÚ má pod drobnohľadom viaceré oblasti a uviedla: „Z týchto výsledkov vyplýva, že spolupráca v oblasti kontroly na úrovni EÚ môže znamenať obrovský rozdiel pri vyčistení trhu v prospech spotrebiteľov.“

Trh so službami pre mobilné telefóny rastie a odráža obľúbenosť samotných mobilných telefónov. V roku 2007 predstavovali odhady tržieb z predaja vyzváňacích tónov v Európe 691 miliónov EUR (vrátane predaja cez internet).

Najviac podvodných stránok bolo v Rakúsku, Maďarsku a Rumunsku – 21 v každej z uvedených krajín. Francúzsko a Litva odhalili 20 portálov, Belgicko 18, Nórsko 17 a Holandsko 16 webových stránok, ktoré porušili právne predpisy.

Slovenské webové stránky, ktorých bolo celkovo 15, vyšli z previerky s čistým štítom.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy