Ścieżka nawigacji

Nowy kurs polityki morskiej i zrównoważone połowy - 16/10/2009

Straż przybrzeżna oraz inspektorzy ds. rybołówstwa na Morzu Północnym © EC

Przedstawiono propozycje dotyczące współpracy w zakresie nadzoru morskiego, większej roli UE w międzynarodowej polityce morskiej oraz zrównoważonego, ekologicznego rybołówstwa.

Dwa lata po wprowadzeniu w życie zintegrowanej polityki morskiej Komisja przedstawiła pierwsze sprawozdanie z dokonanych postępów DeutschEnglishfrançais .

Wyznaczono również priorytety unijnej polityki morskiej i przedstawiono propozycje działań mających przyczynić się do zacieśnienia współpracy między krajami UE w zakresie nadzoru morskiego DeutschEnglishfrançais oraz zwiększenia roli UE na arenie międzynarodowej English .

Chociaż zintegrowana polityka morska powstała dopiero niedawno, „udało jej się już zmienić sposób, w jaki Europa gospodaruje zasobami morskimi” powiedział unijny komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa Joe Borg.

Europę otaczają dwa oceany i cztery morza. Długość jej linii brzegowej wynosi 70 tys. km. Od morza zależnych jest wiele sektorów: od handlu i transportu morskiego po rybołówstwo i turystykę. Jednak morza i oceany to również wypadki statków, katastrofy ekologiczne, nielegalne połowy, piractwo, zorganizowana przestępczość, handel narkotykami, nielegalna imigracja i zagrożenia terrorystyczne.

Obecnie za wszystkie te kwestie odpowiadają różne organy krajowe, takie jak organy kontroli granicznej, organy celne, organy bezpieczeństwa i ochrony portów.

Priorytetem na najbliższe lata jest zapewnienie skutecznej współpracy pomiędzy tymi wszystkimi organami. Kolejne cele to: zrównoważony rozwój oraz zwiększenie roli UE w międzynarodowej polityce na rzecz lepszego zarządzania morzami. Dwa projekty pilotażowe – jeden na Morzu Śródziemnym, a drugi w basenie Morza Północnego – mają na celu dokonanie praktycznej oceny integracji nadzoru morskiego.

Komisja zaproponowała również wprowadzenie nowych kwot połowowych na rok 2010. Zostały one ustalone w oparciu o opinie naukowe specjalistów w dziedzinie rybołówstwa dotyczące ilości ryb, które można łowić bez wyrządzania trwałych szkód zasobom rybnym.

Najbardziej zagrożone gatunki ryb to: dorsz, śledź i sardela. W 2008 r. odnotowano najwyższy od 1999 r. poziom połowów dorsza.

„Zawsze znajdą się przeciwnicy takich działań, którzy myślą krótkowzrocznie i którzy uważają, że kwestie zrównoważonego rozwoju można odłożyć na później. Jednak nie tędy prowadzi właściwa droga”, powiedział Joe Borg.

Więcej na temat unijnej polityki morskiej DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki