Cesta

Směřování námořní politiky a udržitelný rybolov - 16/10/2009

Loď pobřežní hlídky s inspektory dohlížejícími na rybolov v Severním moři © EC

Evropská komise předložila nové návrhy týkající se spolupráce při námořním dozoru, posílení úlohy EU při řešení globálních otázek námořní problematiky a udržitelného rybolovu.

Komise představila první průběžnou zprávu DeutschEnglishfrançais o integrované námořní politice, již uvedla do praxe před dvěma lety.

Zároveň stanovila pro tuto oblast priority a představila návrhy na posílení spolupráce členských zemí při námořním dozoru DeutschEnglishfrançais a vlivu EU při řešení globálních otázek námořní problematiky English.

Ačkoli je námořní politika relativně novou evropskou politikou, podle Joe Borga, komisaře pro námořní záležitosti, „se jí podařilo změnit způsob, jakým Evropa nakládá se svými mořskými zdroji.“

Evropě připadá asi 70 000 km dlouhé pobřežní, části dvou oceánů a čtyři moře, z nichž čerpá mnoho odvětví hospodářství – od obchodních aktivit, přes dopravu, rybolov a cestovní ruch. Na mořích ale též dochází k nehodám lodí, k úniku znečišťujících látek, užívání nelegálních a nekontrolovaných metod rybolovu, pirátství, organizovanému zločinu, pašování drog, nelegálnímu přistěhovalectví a teroristickým útokům.

V současné době se o odpovědnost za řešení zmíněných problémů dělí různé orgány členských států – například hraniční kontrola, celní orgány, přístavní policie a bezpečnostní složky.

Prioritou v následujících letech bude zajistit jejich účinnou spolupráci. Dalším prioritním cílem je udržitelný růst a také větší vliv Unie v mezinárodních iniciativách zaměřených na zlepšování správy moří. Integraci činností námořního dozoru otestují dva pilotní projekty. Jeden se týká Středomoří a druhý Severního moře.

V rámci zvláštní iniciativy Komise dále navrhuje nové kvóty pro rybolov v roce 2010, které vycházejí z vědeckých odhadů množství ryb, jež lze lovit, aniž by docházelo k trvalému poškození rybích populací.

Mezi nejvíce ohrožené druhy patří treska, sleď a ančovičky – v roce 2008 bylo například uloveno nejvíce tresky od roku 1999.

„Vždy tu bude pár osamělých nespokojenců volajících po krátkodobých řešeních, kteří budou chtít odkládat udržitelný přístup k rybolovu za cenu momentálních úlovků. Toho se musíme vyvarovat,“ uvedl dále Borg.

Více informací o námořní politice DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy