Navigačný riadok

Osobný hudobný prehrávač so slúchadlami položený na kabelke ©EC

Obmedzenie hlasitosti MP3 prehrávačov, iPod-ov a iných osobných prehrávačov hudby by malo predísť poškodeniam sluchu.

MP3 prehrávače a iPod-y predávané v EÚ budú čoskoro musieť mať zabudované nastavenie, ktoré ich majiteľov odradí počúvať hudbu pri vysokej hlasitosti.

prehodnocuje svoje bezpečnostné normy pre osobné hudobné prehrávače po tom, čo vedecký výbor varoval, že dlhodobejšie vystavenie sluchu vysokej hlasitosti z týchto zvukových zariadení môže viesť k jeho trvalému poškodeniu.

Komisia požiadala výbor o stanovisko, keďže obľúbenosť prenosných hudobných prehrávačov vrátane mobilných telefónov stále narastá, a to najmä medzi mladými ľuďmi.

Predaj týchto zariadení v posledných rokoch prudko stúpol. V Európskej únii ich denne používa od 50 do 100 miliónov ľudí. Odhaduje sa, že okolo 10 miliónov z nich riskuje neskoršie poškodenie sluchu.

Čo to znamená počúvať hudbu príliš nahlas? Všetko záleží od dĺžky počúvania.

V súvislosti s osobnými hudobnými prehrávačmi vznikajú dva problémy. Ľudia ich často používajú v hlučnom prostredí, ako napr. v autobusoch, čo si vyžaduje zvýšenie hlasitosti. Pri niektorých zariadeniach sa hlasitosť dokonca zvyšuje automaticky.

Druhým problémom je dlhšie používanie. Nízka hlasitosť môže byť škodlivejšia ako vyššia, ak je vystavenie zvuku dlhodobejšie.

U väčšiny osobných hudobných prehrávačov sa hlasitosť pohybuje od 60 dBA do 120 dBA. Podľa vedcov je strata sluchu málo pravdepodobná pri výškach do 80 dBA, čo zodpovedá ľudskému kriku alebo hluku dopravy na ulici. Pri výške 80 dBA môžete hudbu počúvať bez rizika až do 40 hodín týždenne. Riziko sa však značne zvyšuje pri vyššej hlasitosti. Pri hlasitosti 89 dBA je maximálna odporúčaná dĺžka počúvania päť hodín týždenne.

Okrem zabudovaného nastavenia budú osobné prehrávače upozorňovať spotrebiteľov na riziko prekročenia bezpečného maxima. O konkrétnych technických detailoch tohto upozornenia, ktoré by mohlo mať formu označenia alebo výstrahy na displeji, rozhodnú výrobcovia.

Tí sú v súčasnosti povinní len uverejniť výstrahu v návode na použitie.

MP3 prehrávače a sluch DeutschEnglishespañolfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy