Ścieżka nawigacji

Przenośny odtwarzacz muzyki ze słuchawkami leżący na damskiej torebce ©EC

Głośność dźwięku w przenośnych odtwarzaczach typu MP3, iPod i in. ma być kontrolowana, aby zapobiec utracie słuchu u użytkowników.

Wkrótce odtwarzacze MP3 i iPody sprzedawane w UE będą musiały posiadać domyślne ustawienia, które mają zniechęcić użytkowników do słuchania muzyki na niebezpiecznie wysokim poziomie głośności.

Obecnie UE dokonuje zmian w swoich normach z zakresu bezpieczeństwa odnoszących się do odtwarzaczy muzycznych, po tym jak komitet naukowy ostrzegł, że długotrwałe słuchanie głośnych nagrań przy pomocy tych przenośnych urządzeń może trwale uszkodzić słuch.

Komisja Europejska zwróciła się do komitetu o wydanie opinii w tej sprawie, mając na uwadze rosnącą popularność odtwarzaczy muzyki, w tym telefonów komórkowych, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

W ostatnich latach sprzedaż tego typu urządzeń zdecydowanie wzrosła. W samej UE na co dzień używa ich 50–100 mln osób. Szacuje się, że aż 10 mln z nich w przyszłości może mieć poważne problemy ze słuchem.

Kiedy jest już niebezpiecznie głośno? Odpowiedź zależy od czasu, jaki spędzamy na słuchaniu.

Osobiste odtwarzacze muzyczne stwarzają problemy dwojakiego rodzaju. Użytkownicy często korzystają z nich w miejscach, które same w sobie są hałaśliwe – na przykład podczas jazdy autobusem – przez co muszą ustawić dźwięk głośniej. W niektórych urządzeniach dźwięk wzmacnia się nawet automatycznie.

Drugim problemem jest długotrwałe korzystanie. Muzyka nastawiona ciszej może okazać się szkodliwsza niż głośniejsza, jeśli słuchamy jej dłużej.

W przypadku większości osobistych odtwarzaczy muzycznych poziom dźwięku utrzymuje się w granicach od 60 dBA do 120 dBA. Według naukowców utrata słuchu raczej nie nastąpi przy poziomach poniżej 80 dBA – odpowiadających natężeniu ludzkiego krzyku czy też hałasu ruchu samochodowego na pobliskiej ulicy. Nawet przy 80 dBA słuchanie muzyki jest nadal bezpieczne, pod warunkiem że nie przekracza się 40 godzin tygodniowo. Ale jeśli wzmocnimy choć trochę dźwięk, ryzyko staje się poważne. Przy 89 dBA pięć godzin tygodniowo to według zaleceń maksimum.

Osobiste odtwarzacze muzyczne będą musiały nie tylko posiadać ustawienia domyślne, ale również ostrzegać konsumentów o ryzyku, na jakie się narażają, przekraczając ten poziom. Producenci będą mogli dostosować się do tego wymogu, zamieszczając etykietkę lub wprowadzając wyświetlające się na ekranie ostrzeżenie.

Obecnie wymaga się od nich jedynie zamieszczenia ostrzeżenia w instrukcji dla użytkownika.

Odtwarzacze MP3 a ich wpływ na słuch DeutschEnglishespañolfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki