Navigācijas ceļš

Klausies šodien, bet padomā arī par rītdienu! - 28/09/2009

Personālais mūzikas atskaņotājs ar austiņām uz rokas somiņas © EC

MP3 atskaņotājiem, iPodiem un citiem personālajiem mūzikas atskaņotājiem jāuzstāda atbilstošs skaļums, lai nezaudētu dzirdi.

MP3 atskaņotājiem un iPod, ko pārdod ES, drīz būs jābūt automātiski uzstādītai skaļuma kontrolei, lai atturētu cilvēkus no šo aparātu klausīšanās bīstami augstā skaļumā.

ES pārskata tās noteiktos drošības standartus personālajiem mūzikas atskaņotājiem pēc tam, kad zinātniskā komiteja ir brīdinājusi, ka ilgstoši klausoties skaļus šo portatīvo audio ierīču atskaņojumus, var neatgriezeniski sabojāt dzirdi.

Komisija lūdza šo komiteju sniegt atzinumu, ņemot vērā portatīvo mūzikas atskaņotāju, tostarp mobilo tālruņu, pieaugošo popularitāti, īpaši jauniešu vidū.

Pēdējos gados ir strauji palielinājies šo ierīču pārdošanas apjoms. Eiropas Savienībā tās ik dienas izmanto 50-100 miljoni cilvēku. Aptuveni rēķinot, veseli 10 miljoni no šiem cilvēkiem riskē iegūt dzirdes traucējumus, kļūstot vecākiem.

Kāds skaļums tad ir pārāk skaļš? Atbilde uz šo jautājumu ir atkarīga no tā, cik ilgi klausāties.

Personālajiem mūzikas atskaņotājiem būtībā ir divas problēmas. Cilvēki tos nereti izmanto trokšņainās vietās, piemēram, autobusā, kur nākas noregulēt augstāku skaļumu. Dažām ierīcēm skaļums pat automātiski pastiprinās.

Otra problēma ir ilgstoša klausīšanās. Klusāks atskaņojums, ja to klausās ilgi, var nodarīt lielāku ļaunumu nekā tad, ja skaļums ir augstāks.

Lielākai daļai personālo mūzikas atskaņotāju skaņas stiprums svārstās no 60 līdz 120 decibeliem (dBA). Pēc zinātnieku teiktā, ja skaņas līmenis ir zemāks par 80 dBA, kas aptuveni atbilst cilvēka kliegšanai vai satiksmes radītam troksnim uz tuvumā esoša ceļa, tad dzirdi diez vai var zaudēt. Nedēļā 40 stundas var droši klausīties arī 80 dB(A). Taču pietiek skaņu tikai nedaudz pastiprināt, lai risks ievērojami pieaugtu. Ieteicams neklausīties ilgāk par piecām stundām nedēļā 89 dB(A) stipru skaņu.

Portatīvajiem mūzikas atskaņotājiem būs ne tikai jābūt uzstādītam standarta skaļumam, bet būs arī jābrīdina patērētāji par risku, kāds pastāv, ja pārsniedz drošības robežu. Šis brīdinājums varētu tikt iekļauts etiķetē vai parādīts uz ekrāna, — tehniskās nianses būs ražotāju ziņā.

Patlaban no ražotājiem tiek prasīts vienīgi iekļaut brīdinājumu lietošanas pamācībā.

MP3 atskaņotāji un dzirde DeutschEnglishespañolfrançais

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites