Cesta

Přehrávač hudby se sluchátky položený na kabelce ©ES

Omezení hlasitosti osobních přehrávačů hudby, jako jsou přehrávače mp3 a iPody, by mělo chránit spotřebitele před poškozením sluchu.

Přehrávače mp3 a iPody prodávané v EU by již brzy měly mít nastaven bezpečnostní limit hlasitosti, při jehož překročení by jejich majitelé věděli, že riskují poškození sluchu.

V návaznosti na zprávu příslušného vědeckého výboru, která varuje, že dlouhodobé a hlasité přehrávání hudby na osobních přehrávačích může vést k trvalému poškození sluchu, přikročila EU k revizi bezpečnostních norem pro tyto přehrávače.

Komise požádala výbor o stanovisko vzhledem k rostoucí oblibě přenosných přehrávačů hudby (včetně přehrávačů zabudovaných v mobilních telefonech) zejména mezi mládeží.

Prodej těchto přístrojů v posledních letech prudce vzrostl a v EU je každodenně používá 50 až 100 milionů lidí. Odhaduje se přitom, že až 10 milionům z nich hrozí trvalé poškození sluchu.

Jaká hlasitost již může být nebezpečná? Odpověď závisí na tom, jak dlouho při ní hudbu posloucháte.

Používání osobních přehrávačů hudby je totiž problematické hlavně ze dvou důvodů. První souvisí s tím, že je lidé často používají na hlučných místech (například v autobuse), což je nutí zvyšovat hlasitost. Některé přehrávače dokonce zvyšují hlasitost automaticky.

Druhým problémem je dlouhá doba poslechu. Nižší hlasitost může být škodlivější než vyšší, pokud poslech trvá déle.

U většiny osobních přehrávačů se hlasitost pohybuje od 60 dBA do 120 dBA. Podle vědců k poškození sluchu zpravidla nedochází při hlasitosti do 80 dBA, tedy do úrovně zhruba odpovídající lidskému křiku či hluku dopravy na ulici. Poslouchat hudbu o hlasitosti 80 dB(A) je bezpečné až do 40 hodin týdně. Pokud však hlasitost jen trochu zvýšíte, riziko prudce vzroste. Při hlasitosti 89 dB(A) se jako bezpečné maximum doporučuje jen pět hodin týdně.

Vedle přednastaveného bezpečnostního limitu budou muset hudební přehrávače rovněž upozornit uživatele na rizika, která jim hrozí, rozhodnou-li se jej překročit. Toto upozornění by mohlo mít například podobu štítku či zprávy na displeji. Technické řešení bude nicméně ponecháno na výrobcích.

V současnosti mají výrobci pouze povinnost varovat spotřebitele v návodu k použití.

Přehrávače MP3 a sluch DeutschEnglishespañolfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy