Navigačný riadok

Kampaň za ekologickú dopravu kladie dôraz na kľúčovú úlohu miest v boji proti globálnemu otepľovaniu.

Stovky miest uzatvárajú na jeden deň niektoré zo svojich najrušnejších ulíc, aby tak odradili ľudí od cesty autom. Pre mnohých obyvateľov miest je deň bez áut najlepšou časťou týždňa mobility, ktorý EÚ každoročne organizuje s cieľom podporiť používanie ekologických foriem dopravy.

Osobné a nákladné autá sú hlavnou príčinou hluku, znečistenia a dopravných zápch, ktoré znepríjemňujú život v mestách. Sú tiež primárnym zdrojom oxidu uhličitého, ktorý je hlavným faktorom zodpovedným za globálne otepľovanie.

Od 16. do 22. septembra sa uskutočnia podujatia zamerané na podporu alternatívnych foriem dopravy. Mnohé mestá využijú týždeň mobility na predstavenie novej alebo vylepšenej verejnej dopravy alebo na otvorenie nových peších zón a cyklistických ciest. EÚ finančne prispieva na túto kampaň a odmeňuje najlepší projekt.

Okrem podpory udržateľnej dopravy je ústrednou témou tohtoročnej kampane zlepšenie mestského podnebia a zvýšenie povedomia o kľúčovej úlohe, ktorú môžu v boji proti globálnemu otepľovaniu zohrať miestne orgány. Viac ako 70 % Európanov žije v mestských oblastiach. Ak by sa obyvateľov miest podarilo presvedčiť, že je výhodnejšie nechať auto doma, výrazne by sa znížil objem skleníkových plynov.

Európsky týždeň mobility Englishfrançais, ktorý sa tento rok usporiadava po ôsmy raz, si našiel svojich nasledovníkov po celom svete – medzi 2 102 mestami z 39 krajín s celkovým počtom 220 mil. obyvateľov, ktoré sa kampane zúčastnili minulý rok boli Soul, Rio de Janeiro, Tchaj-pej, Montreal, Jokohama a Quito.

Budapešť, víťaz týždňa mobility z roku 2008, má na tento september pripravený ďalší obdivuhodný plán, ktorý zahŕňa premenu historickej Andrássyho ulice na „žijúcu ulicu“ so zeleňou na chodníkoch.

Týždeň mobility v iných mestách:

• rakúsky Salzburg usporiada interaktívne prezentácie elektrických vozidiel a jazdy rikšou

• vo Vilňuse (Litva) sa tisícky žiakov a učiteľov chystajú do školy na bicykli

• v portugalskej Almade dostanete lístok na MHD výmenou za recyklovateľný odpad

• asi 200 podnikov v Göteborgu (Švédsko) sa zaviazalo podporiť zamestnancov, ktorí počas týždňa mobility nechajú auto doma.

 

Zistite, aké podujatia sa v rámci kampane organizujú vo vašom regióne Englishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy