Ścieżka nawigacji

Europa zostawia samochody w garażu - 17/09/2009

Kampania na rzecz transportu ekologicznego podkreśla pierwszorzędne znaczenie miast w walce z globalnym ociepleniem.

Na jeden dzień setki miast zamykają wjazd na niektóre spośród swoich najruchliwszych ulic, aby nakłonić ludność do rezygnacji z siadania za kierownicą. Dla wielu mieszkańców miast dzień bez samochodu jest najbardziej oczekiwaną częścią Tygodnia Mobilności – corocznej unijnej kampanii, która zachęca do wyboru przyjaźniejszych dla środowiska form transportu.

Samochody osobowe i ciężarowe odpowiadają za sporą część hałasu, zanieczyszczeń i zatorów na drogach, które są plagą miejskiego życia. Wytwarzają też duże ilości CO2 – gazu, który w największym stopniu odpowiada za zmiany klimatu.

W dniach 16–22 września odbędą się różnorodne imprezy promujące alternatywy dla jazdy samochodem. Wiele miast skorzysta z okazji, aby wprowadzić nowe lub ulepszone usługi transportu publicznego, strefy dla pieszych i ścieżki rowerowe. UE oferuje wsparcie finansowe i nagrodę za najlepszy program.

Tydzień Mobilności promuje transport zorganizowany z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju. Tegoroczny temat – „Poprawa warunków życia w miastach” – dodatkowo ma uwrażliwić społeczeństwo na to, jak ważną rolę odgrywają władze lokalne w walce z globalnym ociepleniem. Ponad 70 proc. Europejczyków mieszka w miastach. Miasta mogłyby zatem w dużym stopniu ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, gdyby ich władzom udało się przekonać mieszkańców do pozostawienia swoich samochodów w garażu lub na parkingu przed domem.

Europejski Tydzień Mobilności Englishfrançais, który w UE organizowany jest już od ośmiu lat, zdążył się też przyjąć w innych częściach świata. W 2008 r. w inicjatywie tej wzięła udział rekordowa liczba 2 102 miast (m.in. Seul, Rio de Janeiro, Tajpej, Montreal, Jokohama i Quito) – 220 mln osób w 39 krajach.

Budapeszt, zeszłoroczny zdobywca nagrody Tygodnia Mobilności, na wrzesień tego roku znów zaplanował robiący duże wrażenie program, obejmujący przekształcenie swojej historycznej alei Andrássy'ego w „żywą ulicę” zieloną od trawy.

Inne projekty:

• Salzburg przygotował interaktywne pokazy pojazdów elektrycznych i przejażdżki rikszą po mieście.

• W Wilnie tysiące nauczycieli i uczniów przyjedzie do szkoły rowerem.

• Portugalskie miasto Almada planuje rozdawanie biletów transportu publicznego w zamian za nadające się do recyklingu odpadki.

• W Göteborgu (Szwecja) około 2 tys. przedsiębiorstw zobowiązało się do udzielenia wsparcia pracownikom, którzy podczas Tygodnia Mobilności nie będą jeździć samochodem.

 

Jakie działania zaplanowano w moim mieście? Englishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki