Cesta

Kampaň na podporu ekologické dopravy jen podtrhuje roli měst v boji proti globálnímu oteplování.

Ve stovkách měst a obcí bude během jednoho dne do nejrušnějších ulic zakázán vjezd autům, což by jejich obyvatele mělo odradit od jízdy autem. Den bez aut je pro mnohé obyvatele měst zlatým hřebem týdne mobility, který EU každoročně pořádá na podporu ekologických způsobů dopravy.

Automobily a nákladní vozidla jsou hlavní příčinou hluku, znečištění ovzduší a dopravních zácp, které znepříjemňují život ve městě. Zároveň jsou významným zdrojem emisí oxidu uhličitého, který je spoluodpovědný za změnu klimatu.

V týdnu od 16. do 22. září se pořádá mnoho akcí propagujících alternativy jízdy osobním vozidlem. Mnohá města a obce využijí této příležitosti k tomu, aby představily nové či vylepšené služby veřejné dopravy, nově zbudované či opravené pěší zóny a cyklostezky. Evropská unie poskytuje finanční podporu a nejlepší program ohodnotí cenou Evropského týdne mobility.

Tématem letošního týdne mobility je „Zlepšování klimatu měst“. Kromě propagace trvale udržitelné dopravy se organizátoři letos snaží zvýšit povědomí o základní úloze, kterou mohou místní úřady sehrát v boji proti globálnímu oteplování. Ve městech a městských aglomeracích žije přes 70 % Evropanů. Města by mohla dosáhnout výrazného snížení emisí skleníkových plynů tím, že by své obyvatele motivovala k tomu, aby neusedali za volant svých vozidel.

Již osmý ročník Evropského týdne mobility Englishfrançais se neomezuje pouze na Evropu. Evropským příkladem se inspirovala města v jiných částech světa: v roce 2008 se ho zúčastnil Soul, Rio de Janeiro, Tchaj-pej, Montreal, Jokohama a Quito. Celkem se k této akci přidalo rekordních 2 102 měst a obcí, což představovaly 220 milionů lidí z 39 zemí.

Minulý ročník týdne mobility vyhrála Budapešť, jejíž program nás určitě nezklame ani letos v září. V plánu je přeměna historické třídy Andrássyho v živou ulici pokrytou trávníkem.

A co se chystá v jiných městech?

• Rakouský Salcburk připravil interaktivní průvod elektrických vozidel a projížďky městem v rikše.

• V litevském Vilniusu se tisíce učitelů a žáků chystají jet do školy na kole.

• V portugalském městě Almada se budou zdarma rozdávat lístky na veřejnou dopravu výměnou za recyklovatelný odpad.

• Ve švédském Göteborgu se přibližně 200 podnikatelů zavázalo k podpoře zaměstnanců, kteří během týdne mobility nebudou do práce jezdit autem.

 

Informace o akcích v rámci týdne mobility konaných ve vašem okolí Englishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy