Navigačný riadok

Požiare a záplavy – ako EÚ reaguje na prírodné katastrofy - 27/08/2009

Požiarnička počas hasenia lesného požiaru © EC

V prípade, že jednu z členských krajín zasiahne prírodná katastrofa, EÚ jej poskytne podporu, či už vo forme koordinácie pomoci alebo financovania obnovy základnej infraštruktúry.

Zatiaľ čo si mnohí z nás užívali leto, záplavy a lesné požiare zmenili dovolenkovú sezónu obyvateľov strednej Európy a Stredomoria na nočnú moru.

Koncom júna viedli pretrvávajúce dažde k rozsiahlym záplavám v Bavorsku, Rakúsku, Českej republike, na Slovensku, v Maďarsku a Poľsku. Dunaj a jeho prítoky sa vyliali zo svojich korýt.

V tom istom čase ovládol Portugalsko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko a Grécko úplne iný živel: oheň. Len za posledný týždeň zdevastovalo 67 samostatných požiarov v Grécku približne 21 200 hektárov pôdy, pričom za obeť mu padlo takmer dva milióny stromov a najmenej 150 príbytkov.

Vďaka pomoci koordinovanej zo strany EÚ vyslali Taliansko, Francúzsko, Španielsko a Cyprus požiarne lietadlá typu Canadair do oblasti Atén. Taktická záloha EÚ na boj proti lesným požiarom má k dispozícii dve takéto lietadlá umiestnené na Korzike, ktoré môžu byť použité na zásahy proti lesným požiarom v celej stredomorskej oblasti.

EÚ takisto spravuje Európsky informačný systém o lesných požiaroch English, ktorý poskytuje satelitné údaje o aktuálnom stave požiarov, podrobné mapy postihnutých území a šesťdňové predpovede, ktoré zabezpečujú včasné zistenie požiarov.

Hoci počas tohtoročných letných záplav krajiny nepožiadali o pomoc zvonku, v predchádzajúcich prípadoch boli prostredníctvom mechanizmu civilnej ochrany English EÚ vyslané do zaplavených oblastí lode, čerpadlá, generátory, zariadenia na čistenie vody či núdzové vybavenie.

V súvislosti s nákladmi vynaloženými na základné núdzové operácie ako napríklad obnovu infraštruktúry, dočasné ubytovanie a ochranu kultúrnych pamiatok môže pomocnú ruku poskytnúť aj Fond solidarity EÚ.

Viac informácií nájdete na webových stránkach európskej civilnej ochrany English.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy